V Istanbule sa strieľalo pri úrade premiéra, zatkli dvoch ľudí

Pri vstupe do istanbulského paláca, kde sú aj kancelárie tureckého premiéra sa strieľalo. Ahmet Davutoglu v Istanbule v tom čase nebol. Polícia zatkla dve osoby.

19.08.2015 17:06
Turecko, Istanbul, streľba Foto: ,
Palác Dolmabahçe patrí medzi najvyhľadávanejšie turistické atrakcie Istanbulu. Na snímke forenzní technici zbierajú stopy po útoku dvoch mužov.
debata

Na objekt zaútočili podľa istanbulského guvernéra Hüseyina Avniho Mutlua dvaja členovia bližšie nešpecifikovanej „teroristickej skupiny“ zaútočili na policajtov strelnými zbraňami a ručnými granátmi.

Jeden príslušník polície pri útoku utrpel ľahšie zranenia. Oboch ozbrojencov zatkli na úteku na európskom brehu Bosporu neďaleko od paláca.

Podľa guvernéra bola dvojica podozrivých pravdepodobne zapletená aj do útoku na sídlo vládnucej Strany spravodlivosti a rozvoja (AKP) z 8. augusta.

V časti komplexu Dolmabahce má sídlo turecký... Foto: SITA/AP, Emrah Gurel
Turecko, Istanbul, streľba V časti komplexu Dolmabahce má sídlo turecký premiér Ahmet Davutoglu, ktorý bol v tom čase v hlavnom meste Ankara.
Polícia po útoku uzavrela prístupovú cestu do... Foto: Reuters, Murad Sezer
Turecko, Istanbul, streľba Polícia po útoku uzavrela prístupovú cestu do paláca.

V Turecku platia sprísnené bezpečnostné opatrenia od júla, keď Ankara spustila takzvanú „synchronizovanú vojnu proti terorizmu“. Začala pritom naraz útočiť na bojovníkov extrémistickej organizácie Islamský štát (IS) v severnej Sýrie aj proti ľavicovým kurdským militantom v severnom Iraku.

Politická kríza v Turecku

Turecko rýchlo smeruje k novým parlamentným voľbám a iba riešenie, ktoré bude zahŕňať „vôľu ľudu“ môže nájsť východisko z patovej situácie, do ktorej sa dostalo po tom, ako vládnuca Strana spravodlivosti a rozvoja (AKP) nedokázala sformovať funkčnú vládu, vyhlásil prezident Erdogan.

„V dôsledku neúspechu pri zostavovaní vlády musíme hľadať riešenie s vôľou ľudu,“ citovala agentúra Reuters z Erdoganovho vystúpenia, ktoré prenášala v priamom prenose televízia.

Premiér Ahmet Davutoglu v utorok oficiálne vrátil prezidentovi mandát na zostavenie vlády, keďže nenašiel koaličného partnera pre svoju AKP.

Erdogan teraz môže poveriť zostavením vlády druhú najsilnejšiu parlamentnú stranu – sekulárnu Republikánsku ľudovú stranu (CHP), ktorá však podľa pozorovateľov taktiež nebude schopná sformovať kabinet.

Ak sa do nedele nepodarí zostaviť vládu, Erdogan musí rozpustiť vládu.

Viacerí pozorovatelia už skôr vyjadrili názor, že strane AKP by – napriek deklarovanému úsiliu o spoluprácu s niektorou s parlamentných strán – v skutočnosti najlepšie vyhovoval scenár predčasných volieb. V tých by potenciálne mohla získať stratenú parlamentnú väčšinu, o ktorú prišla v júnových voľbách.

debata chyba
Viac na túto tému: #útok #Turecko #Istanbul #Ahmet Davutoglu #Recep Tayyip Erdogan