V poľskej rieke našli trosky lietadla z druhej svetovej

Vrak sovietskeho stíhacieho bombardéra a pozostatky dvoch členov posádky tohto stroja, zostreleného Nemcami v roku 1945, našli v prítoku rieky Bzura v strednom Poľsku vďaka výnimočne nízkej hladine vody súvisiacej so suchom. Informovala o tom tlačová agentúra AP s odvolaním sa na múzeum v meste Wyszogród.

25.08.2015 20:01
debata (16)

Bádatelia objavili vrak v bahnitom prítoku rieky Bzura neďaleko dediny Kamion v nedeľu 23. augusta. Zvyšky lietadla premiestnili do múzea v blízkom Wyszogróde, kde ich preskúmajú. Na sobotu 29. augusta sú naplánované ďalšie pátracie práce. Odborníci sú presvedčení, že ide o lietadlo typu P-2.

Šéf múzea Zdzislaw Leszczynski pre agentúru AP povedal, že našli aj časti sovietskych uniforiem, padák, kabátový golier z ovčej kožušiny, časti čižiem, pilotovu osobnú pištoľ typu TT, vysielačku a množstvo munície.

Leszczynski oznámil, že o náleze informoval ruské veľvyslanectvo vo Varšave. Šéf múzea vyjadril nádej, že posádku dokážu identifikovať a náležite ju pochovať na vojenskom cintoríne.

Hovorkyňa ruského veľvyslanectva Valerija Perežinskaja uviedla, že predstavitelia ešte čakajú na písomné oznámenie, nález však pokladajú za významný. Hovorkyňa je podľa svojich slov presvedčená, že posádku identifikujú pomocou čísiel na vraku a potom patrične pochovajú.

V boji proti nacistickej nemeckej armáde zahynulo na poľskom území približne 600-tisíc sovietskych vojakov.

Prístup k troskám a ľudským pozostatkom umožňujú nedávne suchá, ktoré spôsobili v Poľsku rekordne nízke hladiny riek.

16 debata chyba
Viac na túto tému: #Poľsko #lietadlo #druhá svetová vojna #trosky lietadla