Merkelová: Nedá sa tolerovať, aby Nemci znižovali hodnotu utečencov

V Nemecku nemožno tolerovať, aby ľudia znižovali hodnotu iných a odmietali pomôcť. Po návšteve ubytovne pre utečencov v saskom Heidenau to povedala kancelárka Angela Merkelová. V čase jej návštevy protestovalo proti existencii zariadenia niekoľko desiatok ľudí, na kancelárku pokrikovali „vlastizradkyňa“.

26.08.2015 15:50
Nemecko, utečenci, Merkelová Foto: ,
Nemecká kancelárka Angela Merkelová pre novinármi priznala, že je nepríjemné zažiť takúto silu nenávisti.
59

„Všetci musíme jasne ukázať, že nemôžeme byť tolerantní s tými, ktorí znižujú hodnotu iných ľudí. Nemôžeme byť tolerantní s tými, ktorí nie sú pripravení pomôcť tam, kde právo a ľudskosť pomoc prikazujú,“ povedala Merkelová.

Zdôraznila, že každý, kto uteká z vlasti pre politické prenasledovanie alebo pred občianskou vojnou, musí mať právo na spravodlivé posúdenie žiadosti o azyl a zároveň na to, aby sa k nemu pristupovalo ľudsky.

Počas návštevy nemeckej kancelárky Angely... Foto: SITA/AP, Jens Meyer
Nemecko, utečenci, Heidenau Počas návštevy nemeckej kancelárky Angely Merkelovej v ubytovni pre utečencov v saskom meste Heidenau.

V Heidenau prerástli minulý týždeň protesty proti ubytovni pre utečencov do násilnosti, ktoré trvali tri noci. Do potýčok sa zapojili pravicoví extrémisti aj anarchisti, pri výtržnostiach utrpeli zranenia desiatky policajtov. Okolo ubytovne pre utečencov musela polícia vztýčiť plot, aby zabezpečila bezpečnosť ľudí vo vnútri.

„Zahanbuje ma, čo tu utečenci museli zažiť,“ povedala Merkelová. Podľa nej musia politici dať jasne najavo, že Nemecko pomáha a bude pomáhať tam, kde je pomoc potrebná.

Počas návštevy Merkelovej protestovalo pred ubytovňou v Heidenau niekoľko desiatok ľudí, ktorých od kancelárky a novinárov oddeľoval policajný kordón.

Merkelovú pri príjazde privítali bučaním a pískaním, skandovali heslá „vlastizradkyňa“, „my sme národ“ a „pre utečencov sú peniaze, pre nás nie“. Kancelárka podotkla, že bolo nepríjemné zažiť takúto silu nenávisti.

Počas Merkelovej návštevy protestovalo proti... Foto: Reuters, Axel Schmidt
Nemecko, Heidenau, Merkelová, utečenci Počas Merkelovej návštevy protestovalo proti existencii zariadenia niekoľko desiatok ľudí, na kancelárku pokrikovali „vlastizradkyňa“.
Počas Merkelovej návštevy v ubytovni pre... Foto: SITA/AP, Jens Meyer
Nemecko, utečenci, merkelová, heidenau, vajíčko Počas Merkelovej návštevy v ubytovni pre utečencov v Heidenau lietali vzduchom aj vajíčka.

Už v pondelok navštívil Heidenau vicekancelár Sigmar Gabriel, ktorý udalosti v meste odsúdil a vyzval políciu a súdy, aby potrestali tých, ktorí za výtržnosťami stoja.

Gabrielova sociálna demokracia (SPD) následne dostala niekoľko stoviek výhražných e-mailov a telefonátov. Pre bombovú hrozbu musela polícia v utorok dokonca dočasne evakuovať berlínske sídlo strany.

Nemecko tento rok očakáva až 800-tisíc utečencov, štvornásobok oproti roku 2014. Utečenecká vlna vyvolala napätie v spoločnosti a niekoľko ubytovní pre utečencov sa stalo terčom podpaľačov.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
59 debata chyba
Viac na túto tému: #protesty #Angela Merkelová #utečenci #Heidenau