Podľa očitého svedka ale nakoniec rakúsko-maďarskú hranicu prekročili štyri vlaky na ceste z Budapešti do Viedne, jeden z nich podvečer dorazil do bavorského mesta Rosenheim. Stovky utečencov vystúpili z vlakov aj vo Viedni. Polícia na Slovensku, cez ktoré tiež jazdia vlakové spoje z Maďarska do Nemecka, zase nasadila hliadky do vlakov.
Nemecká vláda medzitým poprela informácie, že sa vypravili „špeciálne vlaky“ prepravujúce azylantov z Maďarska do Nemecka. „Nie, žiadne špeciálne vlaky nie sú,“ oznámil cez Twitter hovorca kancelárky Angely Merkelovej Steffen Seibert. „Ľudia, ktorí prídu do Maďarska, sa musia zaregistrovať a žiadať o azyl tam,“ napísal.
Agentúra Reuters informovala, že tisícky utečencov sa na stanici v Budapešti tlačia pred pokladňami v snahe kúpiť si lístok do vlakov smerujúcich do Rakúska a Nemecka. Stalo sa tak po tom, čo sa rozniesla správa, že migranti môžu do týchto súprav nastupovať. Štátna televízia M1 predtým uviedla, že utečenci s platnými dokumentami a lístkami mohli nastúpiť do dopoludňajšieho vlaku smerujúceho do Mníchova.
Nemecká kancelárka Angela Merkelová diskutovala o migračnej kríze s maďarským premiérom Viktorom Orbánom. Jeho hovorca povedal, že maďarská vláda k tomu vydá vyhlásenie. Žiadne vyhlásenie však neprišlo a namiesto toho od vlakov namierených na Západ zmizli na staniciach policajti, ktorí dovtedy bránili utečencom nastúpiť.
Bolo v ňom 400 utečenco, asi 190 z nich polícia z vlaku vyviedla k následnej registrácii. Zvyšným dvom stovkám umožnila cestovať ďalej do Mníchova. Ešte dopoludnia pritom rosenheimská polícia tvrdila, že dočasne zastaví kontroly vlakov prichádzajúcich z Rakúska kvôli naplneným kapacitám ubytovacích zariadení pre registrovaných utečencov.
Stovky migrantov prichádzajúcich z Budapešti vystúpili aj vo Viedni. Na mieste však od začiatku vládol chaos. Utečencov registrovala polícia, dobrovoľníci im dávali vodu a ovocie. Väčina utečencov ale nastúpila znovu na vlaky do Salzburgu či Mníchova. Pred stanicou sa objavila aj skupina demonštrantov.
O postupe v prípade zastavených vlakov panoval na rakúskej strane zmätok. Podľa hovorcu rakúskeho polície Romana Hahslingera utečencov bez platných schengenských víz, ktorí dôjdu do Rakúska, odsunú späť do Maďarska.
Už skôr Hahslinger uviedol, že rakúska polícia neumožní vstup do krajiny tým utečencom, ktorí už v Maďarsku požiadali o azyl. Ostatných do krajiny pustia a ak v Rakúsku podajú žiadosť o azyl, dostanú sa potom do niektorých zo záchytných zariadení. Tým, ktorí žiadosť nepodajú vraj nebude polícia brániť, aby pokračovali v ceste do Nemecka. Rakúske ministerstvo vnútra však čoskoro jeho vyhlásenie označilo bez bližšieho spresnenia za „nedorozumenie“.
Utečenci poukazujú na to, že majú platné cestovné lístky a polícia ich v Budapešti nechala nastúpiť. Podľa hovorcu maďarskej vlády Andrása Giróa-Szásza nejasná právna situácia nastala, keď Nemecko v posledných dňoch prejavilo tolerantnejší prístup k migrantom zo Sýrie. Nový postoj Berlína totiž vyvolal v migrantoch nádej a domáhajú sa voľnej cesty do Nemecka. Nemecká kancelárka Angela Merkelová však tieto vyjadrenia vyhlásila v pondelok za nedorozumenie.
Slovensko v reakcii na migračnú krízu posilnilo policajné hliadky v okolí hraníc s Maďarskom, ako aj vo vnútrozemí. Slovenské policajné prezídium informovalo, že polícia nasadila hliadky tiež do vlakov. Niektoré vlakové spoje z Maďarska do Nemecka prechádzajú aj cez Slovensko a Česko. Slovenské úrady však nepredpokladajú, že by davy utečencov na ceste z Maďarska do Nemecka využili vlaky, ktoré jazdia cez Slovensko.
Slovenská a maďarská polícia už skôr zriadili spoločné policajné hliadky, ktoré sú zamerané na potláčanie prípadov nelegálnej migrácie vo vlakoch z Maďarska do Nemecka. Česká polícia informovala, že zatiaľ nechystá žiadne špeciálne opatrenia pre kontroly vlakov, ktoré smerujú z juhu do mesta Břeclav, kam utečenci prídu z Maďarska.