Merkelová: Utečencov treba spravodlivo porozdeľovať po Európe

Nemecká kancelárka Angela Merkelová vyhlásila, že utečencov by bolo treba porozdeľovať po celej Európe podľa možností jednotlivých štátov prijať migrantov. Išlo by o súčasť stratégie Európy, ako zvládnuť bezprecedentnú migračnú krízu.

01.09.2015 15:25
Angela Merkelová Foto: ,
Nemecká kancelárka Angela Merkelová
debata (224)

„V Európe by malo existovať spravodlivé prerozdelenie tých utečencov, ktorí sú prenasledovaní alebo utekajú pred vojnou. Rozdeľovanie by vychádzalo z ekonomickej sily, produktivity a veľkosti každej krajiny,“ povedala Merkelová v Berlíne na spoločnej tlačovej konferencii so španielskym premiérom Marianom Rajoyom.

Merkelová a Rajoy uviedli, že Európska komisia by mala viac pomáhať riešiť migračnú krízu, vrátane poskytnutia zoznamu bezpečných krajín pôvodu, takže by bolo jednoduchšie určiť, či majú migranti oprávnený nárok na azyl.

„Zhodli sme sa, že Európska komisia by mala určiť bezpečné krajiny pôvodu; že európske krajiny by mali spojiť sily a pomôcť Taliansku aj Grécku otvoriť registračné strediská a že ľudia, ktorí nemajú právo zostať, sa vrátia do svojich pôvodných krajín,“ vysvetlila Merkelová.

„Sú dve veci, ktoré musíme povedať jasne – Európska komisia musí vyhlásiť a identifikovať, ktoré krajiny pôvodu sú bezpečné… a musíme sa spoločne dopracovať k určitému súladu v budúcnosti,“ dodal Rajoy.

224 debata chyba
Viac na túto tému: #Angela Merkelová #utečenci #migranti #rozdelenie utečencov