Austrália: Ak chce Európa ochrániť ľudí, musí zabrániť nelegálnej migrácii

04.09.2015 08:53
Austrália, premiér Tony Abbott
Austrálsky premiér Tony Abbott. Autor: ,

Austrálsky premiér Tony Abbott vyzval v piatok Európu na prijatie taktík podobných tým, aké na zastavenie lodí s utečencami používa Austrália, napísala agentúra DPA.

Abbott týmito slovami reagoval na prípad trojročného sýrskeho chlapca, ktorý sa utopil pri pokuse preplaviť sa spolu s rodinou do Grécka a fotografia s jeho telom vyplaveným na pláž vyvolala vo štvrtok medzinárodné rozhorčenie.

„Pokiaľ chcete zastaviť úmrtia, pokiaľ chcete zastaviť prípady utopených, musíte zastaviť lode,“ zdôrazňoval austrálsky premiér v rozhovore pre stanicu ABC s tým, že Austrálii sa to už podarilo. „Odkázali sme pašerákom ľudí: Váš obchod sa skončil.“

„Pokiaľ chcete ochrániť ľudí, musíte zabrániť nelegálnej migrácii, a to sme urobili.“ Austrália na zastavenie lodí smerujúcich k svojim pobrežiam zaviedla mimoriadne prísne opatrenia. Pomocou armády otáča takéto plavidlá nazad a vracia ich do Indonézie alebo do iných krajín, odkiaľ vyplávali.

Migrantov vylovených z oceánu po potopení ich lodí austrálske úrady posledné dva roky sústreďujú do záchytných táborov na ostrove Nauru alebo Manus, ktorý patrí Papui-Novej Guinei. Žiadateľom o azyl z týchto táborov podľa vlády nikdy nedovolia vstup do Austrálie a namiesto toho ich buď vrátia do rodnej krajiny alebo presídlia.

V dôsledku zmienenej kontroverznej politiky, ktorá sa stala terčom medzinárodnej kritiky, sa ale podľa DPA výrazne znížil počet lodi smerujúcich k austrálskym brehom.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Austrália #utečenci #Abbott #migračná kríza
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku