Rusko sa pred povstalcami z Donbasu chráni plotom z ostnatého drôtu

08.09.2015 16:50

Rusko v niektorých úsekoch hraníc s Ukrajinou, ktoré kontrolujú donbaskí separatisti, postavilo ploty s ostnatým drôtom. Napísala to v utorok ukrajinská agentúra Unian s odvolaním sa na očitých svedkov.

Plot napríklad stojí pri meste Krasnodon neďaleko ukrajinského hraničného prechodu Izvaryne, ktorý ovládajú povstalci. Miestni ľudia podľa agentúry Unian tvrdia, že ruské úrady sa obávajú prenikaniu ozbrojených vzbúrencov z Donbasu na ruské územie.

O zosilnenej ochrane hraníc s povstaleckými zónami písali v minulosti aj ruské noviny s tým, že opatrenie má zabrániť pašovaniu zbraní. Budovanie zábran z ostnatého drôtu v rusko-ukrajinskom pohraničí potvrdzujú aj oficiálne ruské dokumenty.

Na webových stránkach, ktoré evidujú ruské štátne zákazky je od polovice augusta vystavená výzva k verejnej súťaži na vybudovanie hraničných zátarás, ktorej autorom je pohraničná stráž Rostovskej oblasti. Tá susedí s ukrajinským Donbasom.

Hraničné zábrany buduje od vlaňajška aj Ukrajina. Zložitý a nákladný systém hraničných priekop, hlások a elektronických varovných systémov má zabrániť prenikaniu ruských ozbrojencov na ukrajinské územie. Systém má byť hotový v roku 2018.

#Rusko #povstalci #plot #Donbas #kríza na Ukrajine
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku