Pápež oznámil zjednodušenie anulovania manželstva

08.09.2015 18:01
pápež František
Pápež František. Autor: ,

Pápež František v utorok oznámil rozsiahle reformy zjednodušujúce anulovanie manželstva, čo je jediná možnosť, ktorú majú katolíci, ak chcú uzavrieť nové manželstvo bez toho, aby porušili učenie cirkvi.

Všeobecne očakávané reformy zverejnil pred októbrovou synodou, na ktorej budú biskupi rokovať o možnostiach ako priblížiť cirkev modernému životnému štýlu. Jednou z tém ich rokovaní bude tiež zmiernenie postoja cirkvi voči homosexuálom a opätovne zosobášeným rozvedeným ľuďom.

Informovala o tom tlačová agentúra DPA.

Podľa nových pravidiel budú manželstvá vyhlasovať za neplatné cirkevné tribunály, ktorým zvyčajne predsedá miestny biskup. Podľa starých pravidiel museli rozhodnutie týchto tribunálov potvrdiť odvolacie súdy, kým nadobudli platnosť.

Pápež František povedal, že tieto tribunály by mali byť „čo možno najslobodnejšie“ a uznal, že súdni pracovníci si zaslúžia „spravodlivú a dôstojnú“ kompenzáciu. Pre menej sporné prípady zaviedol urýchlené postupy.

Katolícke manželstvá je možné anulovať z radu dôvodov – napríklad, ak jeden z manželov nechce mať deti, ak bolo manželstvo využité na oklamanie imigračných úradov alebo ak boli k manželstvu nevesta či ženích prinútení.

Reformy zavádzané pápežom Františkom sú najďalekosiahlejšie od čias pápeža Benedikta XIV., ktorý stál na čele katolíckej cirkvi v 18. storočí. Povedal to monsignor Pio Vito Pinto, ktorý je dekanom odvolacieho tribunálu Rímskej roty. Ide o najvyšší odvolací orgán v prípadoch anulovania manželstva, napísala agentúra DPA.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#pápež František #manželstvo #anulovanie
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku