Merkelová: Utečenci sa musia integrovať do nemeckej spoločnosti

Nemecká kancelárka Angela Merkelová schladila v stredu nemecké "vitajte" smerom k tisíckam ľudí utekajúcim pred vojnou a prenasledovaním do západnej Európy a zdôraznila, že komunity týchto migrantov sa budú musieť integrovať do každodenného života v Nemecku.

09.09.2015 10:39 , aktualizované: 17:19
Angela Merkelová Foto: ,
Nemecká kancelárka Angela Merkelová počas vystúpenia v parlamente.
debata (100)

„Potrebujú pomoc, aby sa rýchlo naučili po nemecky a našli si prácu,“ uviedla podľa agentúry DPA Merkelová počas dnešnej rozpravy v Spolkovom sneme (Bundestag). Nemecko by sa podľa Merkelovej malo poučiť zo skúseností, ktoré nadobudlo počas migračnej vlny v šesťdesiatych rokoch, keď prijímalo tureckých robotníkov. Najvyššiu prioritou by teraz mala byť integrácia utečencov už od samého začiatku po ich príchode.

Kancelárka týmito vyjadreniami reagovala na obavy vznikajúce medzi konzervatívnymi Nemcami, že medzi aktuálne prichádzajúcimi migrantmi a domácimi by mohlo vzrásť napätie. Skeptici poukazujú na minulosť, keď sa s robotníkmi pred 50 rokmi pozvanými z Turecka v Nemecku zaobchádzalo ako s iba dočasnými obyvateľmi a nikdy im nikto neponúkol kurzy nemčiny či inú formu integrácie do spoločnosti.

Podľa Merkelovej názoru by krajina, prijímajúca také množstvo nových ľudí, z ktorých veľký počet pochádza z iných kultúr, mala jasne určiť pravidlá. „Nemôžeme tolerovať, keď komunity odmietajúce integráciu.. sa tu usadia.. Také niečo nebudeme akceptovať,“ zdôraznila.

Merkelová sa ďalej zaviazala zakročiť „s plnou silou zákona“ voči rasistom zneužívajúcim migrantov a vyčíňajúcim v blízkosti utečeneckých ubytovní. Kancelárka už v úvode tohto týždňa informovala o šiestich miliardách eur vyčlenených na dodatočné výdavky spojené s ubytovaním 800 000 žiadateľov o azyl, ktorých príchod sa očakáva do konca roka.

Merkelová: Ekonomickí migranti nebudú môcť v Nemecku zostať

Migranti, ktorí nie sú vo svojej vlasti prenasledovaní a ktorí prichádzajú čisto z ekonomických dôvodov, nebudú môcť v Nemecku zostať. V nemeckom parlamente to vyhlásila kancelárka Angela Merkelová. Nemecko tento rok očakáva príchod zhruba 800-tisíc utečencov.

„Žiť v dobrých demokratických pomeroch je previlégium a šťastie,“ povedala Merkelová. Zároveň dodala, že prichádzajúci utečenci musia byť poučení o tom, aké pravidlá v Nemecku platia, pretože ich porušovanie nebude tolerované. To isté sa podľa nej vzťahuje aj na všetkých obyvateľov Nemecka.

„Budeme s najvyššou prísnosťou právneho štátu postupovať proti rozpútavaniu nenávisti voči cudzincom, a to aj na internete,“ povedala ďalej Merkelová. Uviedla tiež, že Nemecko sa nemieni vzdať svojich hodnôt.

O vojne a násilnostiach v Sýrii a Iraku, odkiaľ kvôli radikálnemu hnutiu Islamský štát utekajú milióny ľudí, povedala, že Nemecko prijalo svoj podiel zodpovednosti a že k dosiahnutiu mieru v týchto krajinách musí prispieť celá Európa. „Boj sa odohráva pred bránami Európy,“ upozornila kancelárka a zdôraznila, že ťaženie proti Islamskému štátu zostáva naďalej najvyššou prioritou.

100 debata chyba
Viac na túto tému: #Nemecko #Angela Merkelová #utečenci