Vyšetrovatelia: Motívom vraždy Nemcova bola pomsta za urážku moslimov

Ruské orgány vyšetrujúce vraždu opozičného politika Borisa Nemcova považujú za jej najpravdepodobnejší motív pomstu za urážku moslimov. Nemcov sa jej údajne dopustil, keď sa verejne zastal autorov karikatúr proroka Mohameda vo francúzskom satirickom týždenníku Charlie Hebdo, ktorého redakcia sa začiatkom januára stala terčom útoku dvojice islamistov, pričom o život prišlo 12 ľudí.

09.09.2015 15:02
Boris Nemcov Foto: ,
Boris Nemcov na archívnej fotografii.
debata (50)

S odvolaním sa na článok v denníku Kommersant o tom v stredu informovala agentúra Interfax. Podľa tohto zdroja vyšetrovatelia v súvislosti s najpravdepo­dobnejším motívom vraždy vychádzajú z prvých výpovedí zadržaných podozrivých – Zaura Dadajeva a Anzora Gubaševa, ktorí svoje rozhodnutie zavraždiť Nemcova objasnili „osobnou nenávisťou k politikovi“.

Podporou novinárov týždenníka, ktorý zverejnil karikatúry proroka Mohameda, Nemcov podľa podozrivých urazil všetkých moslimov. Interfax citoval zdroje blízke vyšetrovaniu, ktoré vyslovili očakávanie, že Nemcovov prípad sa podarí uzavrieť do konca tohto roka. Samotné vyšetrovanie a úkony by sa mali skončiť k 28. novembru.

Potom – v priebehu mesiaca – by sa so spisom mali oboznámiť obvinení, ich advokáti a pozostalí. Spis následne prevezme generálna prokuratúra, ktorá sa vyjadrí k obvineniu. Vojenský súd moskovského okruhu by sa prípadom mal začať zaoberať začiatkom roka 2016. Boris Nemcov sa stal obeťou vraždy v noci na 28. februára v centre Moskvy, neďaleko kremeľských hradieb a Červeného námestia.

Jeho prívrženci sú presvedčení, že vražda súvisí s Nemcovovou politickou činnosťou, kritikou prezidenta Vladimira Putina či zasahovania Ruska do vývoja udalostí na Ukrajine. Krátko pred smrťou Nemcov pracoval na správe, ktorá mala priniesť dôkazy o priamej účasti ruských vojakov na bojoch v Donbase na východe Ukrajiny.

50 debata chyba
Viac na túto tému: #Rusko #vražda #moslimovia #pomsta #Boris Nemcov
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy