Takzvaní salafisti, ktorí presadzujú návrat k raným formám islamu sa pri pokusoch o radikalizáciu obracajú predovšetkým na mladých ľudí. „Salafisti sa snažia oslovovať okrem iného aj mladých utečencov bez sprievodu, ktorí do našej krajiny prichádzajú bez rodín, a preto obzvlášť túžia po kontakte a podpore,“ uviedol hovorca bavorskej pobočky BfV.
Radikáli pritom pôsobia predovšetkým v azylových strediskách, naraziť na nich možno už aj priamo na mníchovskej stanici, kam prichádzajú vlaky s tisíckami migrantov putujúcich po takzvanej balkánskej ceste.
„To, v akej sú utečenci situácii, sa snažia saalafisti využiť a zneužiť pre svoje vlastné účely,“ dodal hovorca. Salafistický kazateľ známy svojimi nenávistnými rečami po celom Nemecku na svojom facebookovom účte nedávno vyzval, aby sa jeho priaznivci snažili získať medzi migrantmi ďalších sympatizantov. Uviedol aj konkrétne kroky, ako pri stretnutí s nimi postupovať.
Podľa nedávnej správy BfV počet islamských radikálov v Nemecku stále rastie. Salafistov je v krajine už asi 7 500. V roku 2011 ich pritom boli len stovky. „Títo ľudia pomáhajú šíriť propagandu Islamského štátu,“ uviedol predseda úradu Hans-Georg Maassen.
Sýria obviňuje Európu z odchodu utečencov z krajiny
Sýrsky minister informácií Umrán Zuabí sa nechal počuť, že Európa by mala niesť plnú zodpovednosť za prúd sýrskych utečencov plynúci na starý kontinent. V zriedkavom komentári z Damasku uviedol, že utečenci unikajú prevažne z oblastí obsadených súpermi vlády prezidenta Bašára Asada vrátane Islamského štátu.
Zuabí, ktorého vo štvrtok citovali sýrske štátne médiá, povedal, že európske krajiny „poslali teroristov“ do Sýrie a uvalili na sýrsky národ ekonomické sankcie. Musia preto prevziať zodpovednosť za svoju protisýrsku politiku. Informovala o tom agentúra AP.
Európske krajiny ostro kritizujú Asadovu vládu. Tisíce bojovníkov z celého sveta vrátane Európy prišli do Sýrie bojovať v extrémistických skupinách, ako je Islamský štát, proti vládnym silám. Zuabí povedal, že „ktorýkoľvek Sýrčan v cudzine sa môže vrátiť do vlasti, kedykoľvek bude chcieť“.