Orbán: Ilegálnych migrantov zadržíme a vyhostíme

Maďarsko neuzatvára hermeticky svoje hranice, ale chce jednoducho vynútiť, aby boli dodržiavané aj doteraz platné zákony. Vyhlásil to v utorok v rozhovore pre maďarskú komerčnú televíziu TV2 predseda maďarskej vlády Viktor Orbán, ktorý v súvislosti so sprísnením podmienok prisťahovalectva platným od utorňajšej polnoci zdôraznil, že ilegálnych migrantov budú zatvárať a vyhosťovať z krajiny.

15.09.2015 02:16
debata (31)
Armádne vozidlá idú pozdĺž plotu na hranici... Foto: SITA/AP, Balazs Mohai
maďarsko, utečenci Armádne vozidlá idú pozdĺž plotu na hranici medzi Maďarskom a Srbskom.

Orbán podotkol, že aj doposiaľ platilo, že hranice štátu je možné prekročiť iba na vyznačených hraničných priechodoch. „Polícia narušiteľov hraníc zadrží, hrozí im viacročné väzenie a vyhostenie z krajiny,“ dodal premiér, podľa ktorého na zábranách na hraniciach budú tabule s informáciou, kde je najbližší hraničný priechod, na ktorom bude možné podať žiadosť o azyl.

„Ak niekto bude tvrdiť, že je utečenec a žiadosť o tento štatút nepodal v Srbsku, tak ho odmietneme, pretože Srbsko je bezpečná krajina,“ podotkol predseda vlády s poznámkou, že preto bude pomer vrátených migrantov do Srbska veľmi vysoký.

Premiér zopakoval svoj postoj, že migranti prechádzajúci Maďarskom sa nezastavia ani v Rakúsku a pokračujú ďalej do Nemecka, pretože im nejde o bezpečnosť a o záchranu života, ale o nemecký spôsob života.

„Európania si pre túto životnú úroveň už svoje odpracovali a nikto nemôže očakávať, že sa ňou podelia s ľuďmi, ktorí už nemajú ohrozený život. Ak Európa vpustí migrantov, potom vzniknú paralelné spoločnosti. Súťaž medzi dvoma civilizáciami európski kresťania napokon prehrajú,“ zdôraznil Orbán ktorý nevylúčil, že vláda v utorok vyhlási výnimočný stav v súvislosti s migráciou.

Uzatvorili časť hraníc

Nákladným vagónom vybaveným kovovým rámom, na ktorý nainštalovali ostnatý drôt, uzatvorila maďarská polícia v utorok večer doposiaľ nechránenú časť zábran na 175 kilometrov dlhých hraniciach so Srbskom. Podľa agentúry MTI zo srbskej strany je možné hranice prekročiť už iba na hraničných priechodoch.

Maďarskí policajti strážia hranice v Roszke... Foto: SITA/AP, Matthias Schrader
maĎarsko, migranti Maďarskí policajti strážia hranice v Roszke počas toho, ako utesňujú nechránený úsek hranice vagónom.

Po uzatvorení tohto plotom nechráneného miesta na železničnej trati spájajúcej Segedín so srbskou Suboticou, umožňuje maďarská polícia vstup len malým skupinám utečencov, a to cez starý cestný hraničný priechode v Röszke.

Tisíce migrantov už nepribúdajú

Cez trať, na ktorej zastavili premávku vlakov v druhej polovici augusta, doposiaľ migranti prechádzali na územie Maďarska voľne. Denne ich bolo aj niekoľko tisíc. Po jej uzatvorení zostalo na srbskej strane niekoľko desiatok migrantov, maďarská polícia ich posielala späť do Srbska.

Podľa aktuálnych správ na srbskej strane starého hraničného priechodu v Röszke čakalo večer zhruba 500 migrantov, vrátane žien a detí. Polícia ich na maďarské územie púšťa v skupinkách s počtom maximálne desať ľudí.

Večer z okolia zelenej hranice takmer úplne zmizli migranti a svoje základne sťahujú aj dobrovoľníci, ktorí im pomáhajú. Zo železničnej stanice v Röszke pripravujú vypravenie vlakov s migrantmi k rakúskym hraniciam.

31 debata chyba
Viac na túto tému: #Maďarsko #Orbán #utečenci