Česko prijme zrejme podstatne viac utečencov

Až päťnásobku pôvodne plánovaného počtu 1500 utečencov možno ponúkne azyl Česká republika. S odvolaním sa na europoslanca z KDU-ČSL Tomáša Zdechovského o tom informoval internetový server Novinky.cz.

, 17.09.2015 10:40, aktualizované: 19:04
Miloš Zeman Foto: ,
Český prezident Miloš Zeman.
debata (40)

Podľa europoslanca sa o nových počtoch čulo diskutuje v kuloároch Európskeho parlamentu. „Česká republika je ochotná prijať oveľa viac ľudí, ako sa navrhuje v kvótach. Dôrazne však chce mať právo žiadateľov odmietnuť alebo vrátiť do krajiny, z ktorej prišli. Hovoril som o tom s diplomatmi v Bruseli,“ povedal Zdechovský pre denník Právo.

V kuloároch sa hovorí o možnosti prijať 7500 ľudí, hraničné číslo je však 15 000. Tento počet spomínal už v stredu na tlačovej konferencii český minister pre ľudské práva Jiří Dienstbier, čím podľa Zdechovského zhoršil pozíciu ministra vnútra Milana Chovanca pri snahe nájsť konsenzus.

Predseda vlády ČR Bohuslav Sobotka a pôde Poslaneckej snemovne v reakcii na interpeláciu poslanca opozičnej ODS Petra Fialu konštatoval, že ČR ponúkla pomoc 1500 ľuďom. Súčasne zdôraznil, že Praha naďalej bojuje proti trvalému prerozdeľovaciemu mechanizmu, ale je pripravená poskytnúť pomoc tisíckam utečencov. „Žiadne konkrétne číslo však hovoriť nebudem, pretože ho nepoznám,“ vyhlásil.

Európsky parlament schválil rezolúciu o prerozdelení 120.000 utečencov medzi členské krajiny. Cieľom tohto plánu je predovšetkým zmierniť tlak migrantov na najviac zaťažené krajiny – Grécko, Taliansko a Maďarsko. Za dokument hlasovali iba traja českí europoslanci – nominanti TOP 09 a hnutia Starostovia, a to Stanislav Polčák, Luděk Niedermeyer a Jaromír Štětina. Podľa tohto materiálu by ČR mala prijať 2978 utečencov.

Zeman: Do dobrovoľných kvót by mali byť počítaní aj Ukrajinci

Medzi utečencov, ktorí majú byť rozmiestnení v Európe na základe dobrovoľnosti, by mali byť započítaní tiež utečenci z Ukrajiny. Novinárom to na tlačovej konferencii v Baku povedal prezident Miloš Zeman. Poznamenal pritom, že to je jeho osobný názor, ktorý nekonzultoval s vládou.

„Zastávam zhodne s českou vládou názor, že utečencov treba umiestňovať na základe dobrovoľnosti, a môj samostatný názor, ktorý som s vládou ešte nekonzultoval, je, že do dobrovoľných kvót, keď to tak nazveme, by mali byť zahrnutí aj Ukrajinci, pretože aj Ukrajinci sú utečenci, svojím spôsobom utečenci nám blízki, či už pôvodom alebo svojou pracovitosťou,“ povedal Zeman pred odletom z návštevy Azerbajdžanu.

40 debata chyba
Viac na túto tému: #Miloš Zeman #utečenci #Ukrajinci #kvóty
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy