Nemecko: Odstúpil šéf úradu pre migráciu a utečencov

Šéf nemeckého Spolkového úradu pre migráciu a utečencov (BAMF) Manfred Schmidt vo štvrtok odstúpil z funkcie. Informovalo o tom nemecké ministerstvo vnútra, podľa ktorého Schmidt rezignoval z osobných dôvodov.

17.09.2015 11:38
nemecko, manfred schmidt, spolkový úrad pre... Foto: ,
Manfred Schmidt rezignoval z osobných dôvodov.
debata (35)

Agentúra Reuters uviedla, že Schmidt bol v uplynulých dňoch terčom kritiky za pomalé vybavovanie žiadostí rekordného počtu žiadateľov o azyl v Nemecku. Úrad pre migráciu a utečencov viedol od roku 2010.

Prúd utečencov prichádzajúcich do Nemecka cez rakúske územie sa nezmenšuje ani po víkendovom rozhodnutí Nemecka obnoviť hraničné kontroly. Pre väčšinu ľudí, ktorí hromadne utekajú do Európy z Blízkeho východu alebo Afriky, je práve Nemecko ich cieľovou krajinou.

Nemecký minister vnútra Thomas de Maiziere koncom minulého týždňa v reakcii na prílev migrantov uviedol, že Nemecko „prijíma svoju humanitárnu zodpovednosť“, ale bremeno obrovského množstva utečencov musí byť spojené s ich solidárnym rozdelením.

Členské štáty Európskej únie preto vyzval, aby migrantov v súlade s dublinským dohovorom nielen registrovali, ale začali s nimi aj azylové konanie. Utečenci si podľa neho „nemôžu vyberať krajinu, v ktorej budú hľadať ochranu,“ povedal.

Nemecko a Rakúsko sa pred týždňom dohodli, že vpustia na svoje územie migrantov, ktorí sa zhromaždili v Maďarsku. Obe krajiny vtedy zdôraznili, že ide o jednorazový krok na zmiernenie núdzovej situácie. Prílev migrantov a utečencov však stále pokračuje a nemeckí predstavitelia cez víkend vyhlásili, že tempo prichádzajúcich ľudí preťažuje možnosti krajiny poskytnúť im útočisko.

35 debata chyba
Viac na túto tému: #Nemecko #utečenci