Medzi irackými migrantmi sú aj policajti a vojaci

Za posledné tri mesiace z Iraku pred vojnou a nestabilitou ušlo viac ako 50 000 ľudí, vyplýva zo štatistiky OSN, ktorú v nedeľu priniesla agentúra Reuters. Znepokojenie vyvoláva fakt, že k civilistom vydávajúcim sa na cestu do Európy sa pridávajú aj príslušníci irackej armády.

20.09.2015 17:09
debata (19)

S týmto znepokojením súvisia obavy z nedostatočnej súdržnosti irackých ozbrojených síl, ktoré od Západu prebrali zodpovednosť za krajinu a vedú aj boj proti extrémistickej organizácii Islamský štát (IS).

Podľa bilancie OSN vychádzajúcej z rozhovorov s migrantmi alebo komunikácie na sociálnych sieťach vyplýva, že pre odchod z Iraku sa rozhodli alebo ho zvažujú príslušníci irackej národnej armády, polície, jednotiek osobitného určenia, ako aj členovia šiitských milícií či kurdských polovojenských oddielov.

Agentúra Reuters uviedla, že neschopnosť armády udržať si svojich vojakov podkopáva morálku vojakov, ktorí tento rok už najmenej dvakrát utrpeli zdrvujúcu porážku zo strany IS. Marí to aj úsilie zastaviť postup IS silami Spojenými štátmi vedenej koalície, ktorú by mali podporiť Američanmi vycvičení a vyzbrojení irackí vojaci.

Hovorca irackého ministerstva obrany vyhlásil, že vojenské velenie nie je znepokojené migráciou vojakov. „Ozbrojené zložky si plnia svoje povinnosti. Nie je dôvod na znepokojenie,“ vyhlásil generál Tahsin Ibrahím Sádik.

Poradca velenia kurdských jednotiek v irackom Kurdistane Saíd Kakaei síce v rozhovore pre Reuters nebol schopný uviesť údaje o odchode kurdských ozbrojencov do Európy, ale podľa neho ide o znepokojujú­ci počet.

Odchod vojakov podľa Reuters svedčí o pretrvávajúcej beznádeji, ktorá sa zmocnila mnohých Iračanov viac ako rok po tom, čo IS obsadil tretinu územia ich štátu, vyhráža sa dobytím Bagdadu a vyhlásením kalifátu na celom irackom území.

Mnohí príslušníci irackých vládnych síl sú frustrovaní aj postojom politikov, ktorí ich vyslali bojovať, ale neposkytli im dostatočné zabezpečenie, vybavenie ani financovanie. Sklamaní sú aj tým, že kým oni bojujú za vlasť, „politikom ide len o peniaze, ktorými potom platia život svojich detí v zahraničí“.

Mnohí príslušníci irackých bezpečnostných zložiek, ktorí sa už dostali do Európy, medzičasom zmenili aj svoje profilové fotografie na sieti Facebook, keď snímky v maskáčoch s tankami v pozadí nahradili fotografiami, ako sa bicyklujú či oddychujú v parkoch v Rakúsku, Nemecku či Fínsku, napísal Reuters.

Facebook X.com 19 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #Irak #utečenci #Islamský štát