Krajiny V4 potvrdili odmietavý postoj ku kvótam pre utečencov

Odmietavý postoj krajín Visegrádskej štvorky a pobaltských krajín voči záväzným kvótam pre členské štáty Európskej únie pri mimoriadnom prerozdeľovaní 120 000 utečencov potvrdilo v pondelok v Prahe stretnutie ministrov zahraničných vecí ČR, Maďarska, Poľska, SR, ako aj Lotyšska a Luxemburska - úradujúcej predsedníckej krajiny únie. Informuje o tom tlačová agentúra DPA.

21.09.2015 20:17
debata (28)

Luxemburský minister zahraničných vecí Jean Asselborn po schôdzke konštatoval, že sa na nej diskutovalo otvorene o všetkých problémoch, a opätovne sa vyslovil za celoeurópske riešenie v otázke krízy okolo utečencov.

Asselborn podľa informácií internetového servera Novinky.cz konštatoval, že Luxembursko urobí všetko pre dosiahnutie kompromisu na úrovni ministrov vnútra členských krajín únie, aj keď pripustil, že rozdielne postoje pretrvávajú.

„Cieľom rokovania nebolo nájsť riešenie. Analyzovali sme rôzne možnosti,“ citoval český server slová hosťa z Luxemburgu. Asselborn neodpovedal na otázku, či v prípade potreby dôjde na utorkovom rokovaní k prehlasovaniu zástupcov krajín odmietajúcich kvó­ty.

Obmedzil sa na konštatovanie, že jeho úlohou je nájsť spoločné riešenie, a dodal, že predvídať, ako to dopadne, nie je možné. „Všetci sú oddaní myšlienke dosiahnuť jednotný postoj. Sme si vedomí toho, že Európa potrebuje spoločnú kolektívnu akciu, ktorou by sa riešenie situácie urýchlilo,“ cituje server šéfa českej diplomacie Lubomíra Zaorálka.

Práve on Asselbornovi odovzdal analýzy českého rezortu vnútra, ktorá upozorňuje na zásadné nejasnosti ohľadne zavádzania povinných kvót utečencov pre jednotlivé členské krajiny únie. Luxemburský hosť prisľúbil, že sa s materiálom oboznámi.

Podľa slov šéfa slovenskej diplomacie Miroslava Lajčáka na rokovaní opäť vysvetľovali pozície Slovenskej republiky k povinným kvótam a diskutovalo sa, či je možné dosiahnuť dohodu na utorkovej Rade ministrov vnútra v Bruseli.

„Zopakoval som naše výhrady, že kvóty sú za tejto situácie len symbol, ktorý nerieši naozajstné problémy súvisiace s migračnou krízou,“ cituje Stano vyjadrenie podpredsedu vlády a ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslava Lajčáka po skončení rozhovorov.

„Diskusia nám pomohla lepšie pochopiť jeden druhého, ale, žiaľ, diskutuje sa až teraz, keď už sú na stole konkrétne návrhy a sme pod tlakom utorkovej ministerskej rady a stredajšej schôdzky premiérov a prezidentov EÚ. Podľa nás by mala EÚ najskôr diskutovať o postojoch a názoroch jednotlivých členov a až na základe toho predložiť návrhy, o ktorých sa ide hlasovať,“ uviedol ďalej Lajčák.

28 debata chyba
Viac na túto tému: #utečenci #Visegrádska štvorka #migračná kríza #povinné kvóty #prerozdelenie utečencov
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy