Venezuela a Kolumbia opäť otvoria spoločné hranice

Venezuelský prezident Nicolás Maduro sa spolu so svojím kolumbijským náprotivkom Juanom Manuelom Santosom dohodli na postupnom znovuotvorení spoločných hraníc. Informoval o tom v utorok spravodajský server BBC.

22.09.2015 11:37
debata (1)

Venezuela v auguste uzavrela dva spoločné pohraničné priechody, deportovala stovky Kolumbijčanov a spustila operáciu zameranú proti pašerákom. Tento krok nariadil Maduro po tom, ako boli v prestrelke s prevádzačmi zranení traja venezuelskí vojaci.

Maduro neskôr oznámil, že priechody dal uzavrieť na neurčitý čas a deportácie kolumbijských občanov označil za rozbitie polovojenských gangov. Venezuela zároveň odvolala svojho veľvyslanca v Kolumbii, ktorá pristúpila k rovnakému kroku a stiahla svojho veľvyslanca z Caracasu.

Na pondelňajšom stretnutí v Ekvádore, zameranom na zlepšenie vzájomných vzťahov, sa obaja prezidenti dohodli aj na okamžitom návrate svojich veľvyslancov do hlavných miest. Od uzavretia spoločných hraníc odišlo z Venezuely približne 20 000 Kolumbij­čanov, pričom vyše 1 500 z nich úrady vyhostili pre údajné prepojenie so zločincami pôsobiacimi v pohraničnej oblasti.

Ďalší Kolumbijčania z krajiny odišli väčšinou dobrovoľne, pričom na prechod využili pohraničnú rieku. „Zdravý rozum, dialóg a mier medzi našimi občanmi a krajinami dnes zvíťazil,“ vyhlásil Maduro po pondelňajších rozhovoroch v ekvádorskej metropole Quito.

Kolumbijský prezident Juan Manuel Santos uviedol, že Venezuela „mala rešpektovať práva Kolumbijčanov“, ktorých donútila k odchodu. „Súhlasím s tým, že zločinecké organizácie pôsobiace v pohraničnej oblasti sú veľkým problémom, avšak najlepší spôsob, ako sa s nimi vyrovnať, je spolupráca,“ dodal Santos.

Uzavretá bola uplynulý mesiac väčšina hraničných priechodov medzi oboma krajinami, pričom v oblasti bolo od začiatku protipašeráckej operácie (19. augusta) rozmiestnených približne 3 000 venezuelských vojakov. Množstvo tovarov, ktoré vo Venezuele dotuje štát, vrátane lacného benzínu, predávali dlhé roky pašeráci s veľkým ziskom za kolumbijskými hranicami.

Maduro vyhlásil, že pašeráctvo spôsobilo nedostatok tovarov na západe Venezuely, ale aj v iných častiach krajiny. Pondelňajšie rozhovory oboch lídrov v Quite sprostredkovali ekvádorský prezident Rafael Correa a jeho uruguajský náprotivok Tabaré Vázquez. Schôdzke predchádzali dve ďalšie stretnutia kolumbijského a venezuelského ministra zahraničných vecí.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #Venezuela #kolumbia #hraničné priechody #Nicolas Maduro