Sýrčania, ktorí sa zadusili v dodávke v Rakúsku, chceli nový život v Nemecku

Traja Sýrčania, ktorí rovnako ako 68 ďalších utečencov zahynuli v chladiarenskom vozidle nájdenom na rakúskej diaľnici, snívali o lepšom živote v Nemecku. Pašerák im sľúbil, že ich tam pohodlne dovezie na osobnom aute, uviedla dnes agentúra Reuters s odvolaním sa na príbuzného dvoch z mŕtvych mužov.

22.09.2015 12:02
Rakúsko, migranti, utečenci, Pandorf Foto: ,
Pri rakúskom Pandorfe policajti našli 71 mŕtvych utečencov natlačených v dodávke.
debata (9)

Trojica sýrskych Kurdov, dvaja bratia vo veku 34 a 21 rokov a ich kamarát, pochádzala z mesta Kámišlí, ktoré leží sa severovýchode Sýrie neďaleko tureckých hraníc. Do vysneného Nemecka sa vydali preto, že si vo vlasti ani v susednom Iraku nemohli napriek dobrému vzdelaniu nájsť stále zamestnanie alebo dokončiť štúdium.

Ich riskantná niekoľkomesačná cesta sa začala v severoirackom Kurdistane, odkiaľ cez Turecko, Grécko a Macedónsko dorazili do Srbska. Práve odtiaľ jeden z bratov, Husajn Chálil Mustafa (34), naposledy zavolal domov svojmu švagrovi.

„Povedal mi, že stretli kurdského pašeráka z irackej Sulajmáníje. Dohodli sa s ním, že ich prevezie cez Rakúsko (a Maďarsko) do Nemecka za 1 600 dolárov na osobu,“ uviedol pre Reuters Džihád Durúš z Kámišlí.

Telefonát sa podľa neho uskutočnil 25. augusta – len dva dni pred nájdením chladiarenského vozidla so 71 mŕtvymi, zrejme udusenými, utečencami, odstaveného na rakúskej diaľnici A4 neďaleko maďarských a slovenských hraníc.

Pašerák podľa Durúša nehovoril nič o preprave v nákladnom aute, do Nemecka ich malo podľa dohody odviezť malé osobné vozidlo. V prípade, že sa nepodarí dosiahnuť cieľovú destináciu, prisľúbil dokonca vrátenie časti peňazí.

Trojicu mŕtvych Sýrčanov sa podarilo identifikovať za pomoci osobných vecí alebo dokladov totožnosti. Ich príbuzní zatiaľ nevedia nič o tom, kde sa v súčasnosti nachádzajú ich telesné pozostatky, ani to, či ich prepravia naspäť do vlasti.

Starší z bratov absolvoval univerzitu v Damasku a po vypuknutí občianskej vojny v Sýrii odišiel do irackého Kurdistanu. Jeho mladší brat ukončil strednú školu a chcel ďalej študovať v Európe. Ich kamarát Masúd bol inžinierom a absolventom damaskej univerzity a hovoril štyrmi jazykmi.

9 debata chyba
Viac na túto tému: #Rakúsko #utečenci #migračná kríza #dodávka
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy