Eurokomisia začne konanie voči 19 krajinám EÚ za azylovú politiku

Voči 19 krajinám EÚ začne Európska komisia (EK) v stredu, ešte pred mimoriadnym summitom o utečeneckej kríze, 40 konaní o nesplnení povinnosti v súvislosti s azylovým právom.

23.09.2015 10:50
debata (28)

Dôvodom je, že nedostatočne implementovali existujúce európske právne predpisy o azyle, napísali nemecké noviny Die Welt s odvolaním sa na „vysoko postavené kruhy EÚ“.

Opatrenie sa bude okrem iných týkať Nemecka, Francúzska, Talianska, Rakúska, Španielska, Holandska a Maďarska. Nedotkne sa Dánska, Írska a Veľkej Británie, keďže sú vyňaté z azylovej legislatívy EÚ. Dotyčným členským štátom Brusel vytýka, že do svojho zákonodarstva neimplementovali existujúce európske smernice o uznávaní štatútu utečencov, o základných štandardoch azylového konania a o podmienkach prijatia žiadateľov o azyl. Konkrétne ide o smernice Európskeho parlamentu a Rady EÚ 2011/95, 2013/32 a 2013/33.

V prvom kroku dostanú tieto štáty varovný list od Európskej komisie, na ktorý by mali do dvoch mesiacov odpovedať. Ak niektorý z nich ani za tento čas neurobí nápravu, hrozí mu žaloba na Európskom súdnom dvore.

Podľa zdrojov EÚ „je zbytočné rokovať na summite o nových pravidlách v migračnej politiky, ak sú existujúce zákony úplne nedostatočný rešpektované“. Zodpovednosť a solidarita „musia ísť v azylovej politike ruka v ruke“.

Uvedený postup Bruselu je podľa denníka Die Welt nezvyčajný z niekoľkých dôvodov. Zatiaľ čo EK sa v minulosti snažila začať takéto konania v tichosti, tentoraz sú intenzívne komunikované.

Nezvyčajný je ďalej zvolený termín. Zverejnením opatrení v deň mimoriadneho summitu EÚ chce predseda EK Jean-Claude Juncker členským štátom pripomenúť, že musia dodržiavať zákony, ktoré schválili, konštatoval Die Welt.

Prekvapujúca je aj rýchlosť reakcie EK, keďže lehoty na implementáciu časti právnych predpisov v oblasti azylovej politiky skončili len v júni tohto roka.

Die Welt pripomenul, že EK len nedávno začala ďalších 35 konaní o porušení právnych predpisov EÚ v oblasti azylového práva.

28 debata chyba
Viac na túto tému: #Európska komisia #utečenci