Postoj nemeckej kancelárky sa zhoduje s názormi ruského prezidenta Vladimira Putina, uviedol hovorca Kremľa Dmitrij Peskov pre ruskú tlačovú agentúru Interfax. Bolo „nerealistické“ vylúčiť „legitímneho prezidenta“ Sýrie z riešenia krízy v krajine, dodal.
Rusko je blízkym spojencom Sýrie a Asadovmu režimu posiela zbrane. Zatiaľ odmietajú rozhovory s Asadom najmä Spojené štáty, Británia a Francúzsko.
Podľa vládnych kruhov v Berlíne však Merkelovej vyhlásenie nie je obratom o 180 stupňov. Nie je totiž žiadnou názorovou novinkou, že sýrsky prezident, ktorého zatiaľ Západ izoluje, mal byť zapojený do rokovaní o riešení sýrskej krízy, uviedli nemecké vládne zdroje. Najväčším problémom bolo zhromaždiť všetky strany okolo stola na mierové rokovania. Teda aj Rusko, Irán a Saudskú Arábiu.
Vzhľadom na časové obmedzenie je nepravdepodobné, že Merkelová bude mať príležitosť rozprávať sa s Putinom na Summite OSN o udržateľnom rozvoji v New Yorku, ktorý sa bude konať od piatka 25. septembra do soboty 26. septembra.
Na budúci týždeň však bude v New Yorku na Valnom zhromaždení OSN nemecký minister zahraničných vecí Frank-Walter Steinmeier.
Steinmeier pred parížskym stretnutím s francúzskym a britským partnerom, ako aj so šéfkou diplomacie EÚ vyhlásil, že treba podniknúť rozhodné kroky na zmiernenie konfliktu v Sýrii. Zahynulo tam už 250-tisíc ľudí a nastal exodus 12 miliónov obyvateľov.
Spoločnej akcii medzinárodného spoločenstva by už viac nemali brániť protichodné záujmy. „Naliehavo potrebujeme spoločnú iniciatívu, ktorá zaručí, že Sýria zostane jednotným a sekulárnym štátom,“ povedal Steinmeier. Znova zdôraznil, že neexistuje vojenské riešenie konfliktu v Sýrii.