Námestník generálneho tajomníka OSN Stephen O'Brien v reakcii vyzval k bezodkladnému obnoveniu činnosti „zakázaných“ humanitárnych organizácií, ako aj agentúr OSN, ktorým separatisti v Luhansku tiež zakázali pôsobiť.
O dôvodoch odňatia akreditácie Nikitin podrobnejšie nehovoril. Uviedol iba, že povolenie nebolo vydané „z tých či oných príčin, z odôvodnených príčin“. Jedinou mimovládnou organizáciou, ktorá akreditáciu dostala je Medzinárodný výbor Červeného kríža. Jeho pracovníci vraj dokázali operatívne napraviť odhalené problémy.
Nikitin upozornil, že akreditáciu nedostali organizácie, ktoré v Luhanskej ľudovej republike pracovali pomerne dlho. „S veľkou ľútosťou môžem menovať organizáciu Človek v tiesni, ktorá hrubo porušila naše podmienky,“ povedal predstaviteľ separatistov.
Lekári bez hraníc svoju činnosť v Luhansku museli ukončiť vo štvrtok
Agentúra TASS uviedla, že tajná polícia separatistov nedávno na území „republiky“ odhalila sklady medzinárodnej organizácie Lekári bez hraníc (MSF), v ktorých vraj boli v rozpore so zákonom uložené psychotropné látky.
Podľa agentúry LuganskInformCentr citujúcej ministerstvo štátnej bezpečnosti samozvanej Luhanskej ľudovej republiky (LĽR) medzinárodná organizácia Lekári bez hraníc porušovala normy platné pri pohybe a skladovaní liekov a rôznych zdravotníckych preparátov. Komisia zložená zo zástupcov rezortných ministerstiev vnútra, zdravotníctva a štátnej bezpečnosti skontrolovala objekt organizácie vrátane skladových priestorov na Šelkovej ulici 31 v Luhansku.
„Kontrola okrem iného zistila, že hlavne psychotropné látky boli importované na územie LĽR bez koordinácie a patričnej licencie udelenej ministerstvom zdravotníctva LĽR alebo RF. Išlo napríklad o preparáty ako Depikin Chrono, Finlepsin, Almazin či Suprastin. Navyše boli skladované v miestnosti kde sa nachádzali potraviny určené deťom ale aj spotrebná chémia. Pri všetkých skladovaných materiáloch chýbala aj účtovná dokumentácia,“ cituje agentúra LuganskInformCentr zo záverečného dokumentu komisie.
Humanitárne operácie v Donbase sú ohrozené
Na pozastavenie práce humanitárnych organizácií upozornil v New Yorku námestník generálneho tajomníka OSN pre humanitárne operácie Stephen O'Brien. Luhanskí separatisti podľa neho vyzvali humanitárne organizácie, aby v piatok a sobotu oblasť opustili.
V regióne tak zostane 16-tisíc ton nerozdelenej pomoci vrátane potravín, stanov a predmetov dennej potreby. O'Brien vyhlásil, že činnosť mimovládnych humanitárnych organizácii musí byť bezodkladne povolená.
Ohrozené sú aj humanitárne operácie v susednej Doneckej oblasti, ktorej časť ovládajú separatisti. Podľa O'Briena oznámili, že činnosť OSN v Doneckej oblasti je pozastavená. Zákaz humanitárnych operácií označil za „hrubé porušenie medzinárodného humanitárneho práva“.
Donecká a Luhanská oblasť sú vážne zničené vojnou. Mnoho rodín žije v provizórnych prístreškoch a v obavách z blížiacej sa zimy. V bojoch, ktoré vypukli vlani v apríli, zahynulo asi 8-tisíc ľudí. Státisíce obyvateľov Donbasu utiekli pred ostreľovaním do Ruska alebo ukrajinského vnútrozemia.