Vyše 50 krajín prisľúbilo 40-tisíc vojakov pre mierové misie OSN

29.09.2015 08:36

Viac ako 50 krajín prisľúbilo Organizácii Spojených národov, že do jej misií poskytnú asi 40 000 ďalších vojakov a policajtov. Oznámil to v pondelok americký prezident Barack Obama na summite venovanom mierovým misiám, ktorý sa konal súbežne s prebiehajúcou rozpravou 70. Valného zhromaždenia OSN.

„Vieme, že mierové misie nie sú riešením každého problému. Ale naďalej zostávajú jedným z najvýznamnejších nástrojov pre zaobchádzanie s ozbrojenými konfliktami,“ povedal Obama. Na súčasných 16 mierových operáciách OSN sa zúčastňuje viac ako 125 000 vojakov a policajtov, ako aj 19 000 civilistov zo 120 krajín.

Obama oznámil, že Washington plánuje zdvojnásobiť súčasný počet 34 amerických občanov v mierových misiách OSN. USA prispievajú 28 percentami na celkový rozpočet pre mierové misie vo výške 8,3 miliardy dolárov, sú teda najväčším platcom.

Mierové misie OSN budú posilnené novými vrtuľníkmi, prieskumnými jednotkami, poľnými nemocnicami a pyrotechnikmi. Rwanda, ktorá hrá kľúčovú úlohu v misiách v Afrike, prisľúbila dva bojové vrtuľníky, dve poľné nemocnice, jednu čisto ženskú policajnú jednotku a 1 600 modrých prílb. Indonézia pošle 2 700 ďalších vojakov, India 850.

Čínsky prezident Si Ťin-pching oznámil, že jeho krajina poskytne vyše 1,1 miliardy dolárov na globálne mierotvorné aktivity a zriadi pohotovostné sily v počte 8 000 vojakov. V súčasnosti pôsobí v mierových misiách 3 000 čínskych vojakov a civilistov.

Záväzky Európanov, v ktorých posilnenie dúfali USA, však zostali skromné. Napríklad britský premiér David Cameron oznámil, že jeho krajina uvoľní pre nasadenie v Južnom Sudáne 250–300 vojakov. Mierové misie OSN sú často kritizované, pretože väčšina vojakov pochádza z rozvojových krajín a často im chýba zodpovedajúca odborná príprava. OSN platí zúčastneným krajinám mesačne čiastku 1 000 dolárov za vojaka.

#OSN #mierové misie
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk