Je to dôsledok obáv voličov z utečeneckej krízy v Európe, analyzuje agentúra Reuters. Merkelová si vyslúžila kritiku, predovšetkým medzi konzervatívcami, za vyvolanie zvýšeného prílevu migrantov tým, že dala zelenú uchádzačom o azyl a umožnila im príchod do Nemecka.
Menšie aj veľké mestá v najväčšej európskej ekonomike musia tento rok zvládnuť až 800 000 utečencov a migrantov, unikajúcich pred vojnou či chudobou. Prieskum verejnej mienky inštitútu INSA ukázal jednopercentný pokles konzervatívcov v porovnaní s minulým týždňom.
Sociálni demokrati (SPD), ktorí sa spolu s Merkelovou podieľajú na moci v pravo-ľavej koalícii, takisto zaznamenali pokles o jeden percentuálny bod a od opýtaných získali celkovo 23,5 percenta. Celková podpora „veľkej koalície“ tak dosiahla najnižšiu úroveň od posledných volieb spred dvoch rokov.
„Utečenecká kríza spôsobuje problémy najmä konzervatívnemu táboru a veľká koalícia je slabšia než kedykoľvek predtým,“ uviedol pre denník Bild šéf INSA Hermann Binkert. Radikálna strana Ľavica získala pol percenta hlasov opýtaných a stúpla na 10,5 percenta – ten istý výsledok dosiahli Zelení, ktorí zaznamenali nárast o jedno percento.
Pravicová Alternatíva pre Nemecko (AfD) a propodnikateľskí Slobodní demokrati (FDP) majú nezmenené preferencie šesť percent a štyri percentá. Merkelovej vlastná popularita takisto utrpela kvôli jej postupu v utečeneckej kríze, hoci politička zostáva stále jedným najobľúbenejších povojnových kancelárov Nemecka. Nasledujúce voľby sa majú konať v roku 2017.