Trump vyhlásil, že ak zvíťazí vo voľbách, pošle sýrskych utečencov späť

Republikánsky uchádzač o americký prezidentský úrad Donald Trump v stredu vyhlásil, že ak ho zvolia za prezidenta, pošle späť sýrskych utečencov prijatých Spojenými štátmi, pretože to môžu byť utajení militanti Islamského štátu (IS).

01.10.2015 10:16
Donald Trump Foto: ,
Miliardár a podnikateľ Donald Trump, ktorý vedie v prieskumoch verejnej mienky, predniesol hodinový prejav, v ktorom použil aj niekoľko nadávok.
debata (16)

Trump vyjadril obavy, že sýrski utečenci, ktorí po rokoch občianskej vojny unikajú zo svojej krajiny, môžu byť militantmi Islamského štátu, pokúšajúcimi sa dostať do USA.

„Upozorňujem vás na ľudí, ktorí sem v rámci tejto masovej migrácie prichádzajú zo Sýrie,“ uviedol Trump podľa agentúry AP počas večerného zhromaždenia v meste Keene v americkom štáte New Hampshire. „Ak zvíťazím, pôjdu naspäť,“ dodal.

Trump sa pozastavil aj nad skutočnosťou, že medzi sýrskymi migrantmi prevládajú muži, a položil otázku, prečo utekajú zo svojej krajiny namiesto toho, aby zostali a bojovali. „Toto môže byť jeden z najväčších taktických úskokov všetkých čias. Možno 200-tisícová armáda. To je možné,“ vyhlásil neskôr Trump.

Minister zahraničných vecí USA John Kerry začiatkom septembra vyhlásil, že Spojené štáty výrazne zvýšia počet migrantov, ktorých v priebehu dvoch nasledujúcich rokov prijmú na svoje územie – na budúci rok to bude 85.000 utečencov z celého sveta a v roku 2017 až do 100-tisíc.

Je to podľa Kerryho menší počet, než niektorí žiadajú, ale toľko, koľko vzhľadom na ochranné a bezpečnostné požiadavky po teroristických útokoch z 11. septembra 2001 a vzhľadom na nedostatok zdrojov dokážu USA zvládnuť. Iné krajiny, ako napríklad Nemecko, prijímajú oveľa viac utečencov.

Trump takisto v stredu zopakoval, že podporuje vojenskú účasť Ruska v Sýrii, teda vyhlásil to v ten istý deň, keď Rusko začalo letecky útočiť na sýrske ciele. Americký minister obrany Ash Carter však vyhlásil, že podľa dostupných informácií boli ruské nálety zacielené na oblasti, kde sa nenachádzajú militanti IS.

16 debata chyba
Viac na túto tému: #voľby #USA #utečenci #Donald Trump