Ruská operácia v Sýrii má trvať tri až štyri mesiace

Rusko sa domnieva, že jeho nálety v Sýrii budú trvať tri až štyri mesiace. Pre francúzsku rozhlasovú stanicu Europe 1 to v piatok uviedol predseda zahraničného výboru Štátnej dumy Alexej Puškov. Potvrdil tiež, že ruské ozbrojené sily v Sýrii sa nezúčastnia na pozemnej bojovej operácii.

02.10.2015 11:28 , aktualizované: 12:40
debata (354)
Kremeľský poradca Sergej Ivanov pred časom priznal, že operácia na Blízkom východe má časový rámec, pričom ho však nespresnil – podobne ako ani typy jednotiek, ktoré sa na nej zúčastnia, ani ich počet.

Puškov tiež povedal, že vyše rok trvajúce nálety medzinárodnej koalície na IS nie sú úspešné, takže je potrebné prejsť k ďalšej etape boja. „Dôležitá je sila útokov. Američanmi vedená koalícia na IS útočia rok a márne. Myslím, že ak budú útoky výdatnejšie, prinesie to výsledok,“ povedal Puškov. Podľa neho bolo účinných iba 20 percent operácií západnej koalície.

Neskôr predsedníčka Rady federácie, hornej komory ruského parlamentu, Valentina Matvijenková pripomenula, že časový rámec rozmiestnenia ruských vojsk v Sýrii určí prezident v súlade so zákonom o obrane.

Ruské ministerstvo obrany dnes oznámilo, že ruské lietadlá pri 18 náletoch v minulých 24 hodinách zasiahli 12 cieľov IS. Vo štvrtok vraj lietadlá bombardovali ciele prvýkrát v provincii Rakka, kde má IS hlavný stan, a zabili 12 bojovníkov tejto organizácie. Podľa ministerstva bol ďalej zasiahnutý výcvikový tábor radikálov v provincii Idlib a veliteľstvo v provincii Hamá. V provincii Halab potom Rusi údajne zasiahli komunikačné centrum. Hovorca ministerstva Igor Konašenkov povedal, že Rusko do akcií posiela najmodernejšie lietadlá Suchoj-34, ktoré sú schopné zaútočiť na „teroristov“ kdekoľvek v Sýrii. „Zdôrazňujem, že tieto lietadlá uskutočňujú presné útoky z výšky 5 000 metrov. Sú vybavené zameriavačmi, vďaka ktorým môžu zasiahnuť ciele s úplnou presnosťou,“ povedal Konašenkov.

V súvislosti s ruskými náletmi sýrska opozícia i jej západní spojenci obvinili Rusko z útokov na pozície opozičných povstalcov blízkych Západu. Podľa ich informácie tieto nálety spôsobili aj straty na životoch z radov civilistov.

Ruský prezident Vladimir Putin však vo štvrtok vyhlásil, že správy o civilistoch zabitých pri ruských náletoch v Sýrii sú „informačným útokom“.

Turecko, ktoré je členom medzinárodnej koalície, ktoré útočia na Islamský štát (IS) na severe Sýrie, dnes spolu s partnermi požiadalo Rusko, aby skoncovalo s útokmi na sýrsku opozíciu. Vydalo spoločné vyhlásenie s USA, Britániou, Francúzskom, Nemeckom a štátmi Perzského zálivu a uviedlo v ňom, že vstup Ruska do bojov povedie k ďalšiemu stupňovaniu konfliktu v Sýrii a podnieti extrémistov.

„Vyjadrujeme hlboké znepokojenie nad ruským vojenským posilňovaním v Sýrii, najmä kvôli útokom v Hama, Homse a Idlib, ktoré pripravili o život civilistov a nemierili na IS,“ uvádza sa vo vyhlásení.

Ruské vzdušné sily v ten deň oznámili, že analýza dát, ktorú vykonalo Rusko po náletoch svojich vzdušných síl v Sýrii, ukázala, že ruské lietadlá zasahujú výlučne ciele IS.

354 debata chyba
Viac na túto tému: #Rusko #Sýria #nálety #vojna v Sýrii