Podľa AP pašeráci chcú predať rádioaktívny materiál teroristom

07.10.2015 07:24

Úrady vo východoeurópskom Moldavsku v spolupráci s americkým FBI prekazili za posledných päť rokov štyri pokusy gangov s podozrivými kontaktmi na Rusko, keď chceli predať rádioaktívny materiál extrémistom z Blízkeho východu.

O prípadoch sa dozvedela a v stredu informovala tlačová agentúra AP. Najnovší prípad sa stal tento rok vo februári, keď pašerák ponúkal obrovské zásoby smrtiaceho cézia – ktoré by dokázalo zamoriť niekoľko mestských blokov budov – a hľadal kupujúceho konkrétne z Islamského štátu (IS).

Zločinecké organizácie, niektoré napojené na ruskú tajnú službu – nástupkyňu KGB, pôsobia na prekvitajúcom čiernom trhu s jadrovými materiálmi v malom, chudobnom Moldavsku, ako uviedli tamojší vyšetrovatelia.

Spomínaný štvrtý prípad sa stal začiatkom tohto roka v exkluzívnom tanečnom klube v Moldavsku: dvaja muži uzavreli dohodu o predaji vysoko rádioaktívneho materiálu extrémistickej organizácii Islamský štát (IS). Predávajúci žiadal 2,5 milióna eur za cézium dostatočne rádioaktívne na to, aby zamorilo niekoľko mestských blokov.

„Dá sa z toho vyrobiť špinavá bomba, ktorá by sa dokonale hodila Islamskému štátu,“ povedal pašerák. Lenže kupujúcim bol nasadený policajný agent a išlo o tajnú operáciu amerického Federálneho úradu pre vyšetrovanie (FBI) – keď sa skončila, za mrežami sa nachádzali traja ľudia.

Moldavské policajné a justičné úrady sa o výsledky vyšetrovania podelili aj s agentúrou AP, aby upozornili, že čierny trh s jadrovým materiálom je čoraz nebezpečnejší a že prípady budú zrejme pribúdať. Zdôraznili tiež, že narušenie spolupráce medzi Ruskom a Západom sťažuje vyšetrovanie.

Hoci Moldavci zatkli dôležitých podozrivých a stiahli nebezpečné materiály z trhu, ich úspech zatienili zvláštne nedostatky – kľúčoví podozriví ušli, zatknutí nedostali dlhé tresty odňatia slobody a v niektorých prípadoch sa dokonca vrátili k pašovaniu jadrového materiálu.

Napriek odhodlanému úsiliu dostať pod kontrolu nelegálne obchodovanie s rádioaktívnymi materiálmi vo svete tieto prípady ukazujú, že čierny trh s jadrovým materiálom nie je ani zďaleka pod kontrolou, napísala agentúra AP.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Rusko #pašeráci #rádioaktívne látky #Islamský štát
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku