V USA popravili muža za vraždu a krádež 8 dolárov

Americký štát Texas v utorok popravil 35-ročného muža, odsúdeného za smrteľné postrelenie mexického prisťahovalca do hlavy a za jeho olúpenie o osem dolárov. Mexičan prišiel do USA len krátko pred svojou smrťou, informovala tlačová agentúra Reuters.

07.10.2015 07:37
debata (19)

Juana Garciu vyhlásili za mŕtveho o 18.26 h miestneho času. Popravili ho smrtiacou injekciou v štátnej popravčej komore v texaskom meste Huntsville, uviedol predstaviteľ správy väzníc. Išlo o 529. popravu v Texase od roku 1976, keď americký najvyšší súd znovu zaviedol hrdelný trest – Texas popravuje najviac zo všetkých štátov v USA.

Garciu, v tom čase 18-ročného, uznali za vinného z vraždy 32-ročného Huga Solana, ktorá sa stala počas lúpeže v Houstone v roku 1998. Garcia a jeho traja komplici začali s vražedným vyčíňaním v oblasti mesta Houston a jedným z ich trestných činov bola aj uvedená lúpež, uviedla texaská generálna prokuratúra.

„Keď Solano odmietol dať akékoľvek peniaze, Garcia ho štyrikrát strelil do hlavy a krku, a tak ho zabil,“ spresnila generálna prokuratúra. Garcia vo svojom vyhlásení požiadal Solanovu rodinu o odpustenie.

„Kým som nažive, všetkým vám spôsobujem utrpenie. Ublížil som vášmu ockovi a manželovi a dúfam, že týmto sa to pre vás všetkých uzavrie. Nikdy som nikomu z vás nechcel ublížiť,“ uviedol odsúdený, ktorého slová citovali predstavitelia väznice.

Texaská komisia pre udeľovanie milostí a podmienečného prepustenia tento mesiac odporučila, aby bola poprava vykonaná. Ani jeden z troch Garciových spolupáchateľov nebol odsúdený na smrť. „Nikdy som nemal v úmysle zabiť ho,“ povedal Garcia pre denník Houston Chronicle niekoľko dní pred popravou.

Dodal, že Solanovi neukradol osem dolárov – ale práve to bola priťažujúca okolnosť, na základe ktorej súd potrestal zločin smrťou, napísal denník. Prokuratúra vyhlásila, že muž peniaze ukradol. „Nikdy som nemal v úmysle, aby sa to stalo. Nemal som v úmysle zabíjať. Nemal som na to dôvod,“ povedal podľa denníka Garcia.

19 debata chyba
Viac na túto tému: #USA #Texas #poprava