Gauck hovoril s Obamom o zjednotení Nemecka i utečeneckej kríze

Nemeckého prezidenta Joachima Gaucka prijal v Bielom dome vo Washingtone americký prezident Barack Obama.

07.10.2015 21:49
Gauck, Obama Foto: ,
Nemecký prezident Joachim Gauck a americký prezident Barack Obama v Bielom dome.
debata (6)

Témou ich rozhovoru bolo najmä 25. výročie opätovného zjednotenia Nemecka, nevyhli sa však ani aktuálnym krízam ako je prílev utečencov do Európy a konflikt v Sýrii, informovala tlačová agentúra DPA. „Pravdepodobne nie všetci Američania vedia, akú významnú úlohu pán Gauck zohral pri obnovení moderného, zjednoteného Nemecka,“ uviedol Obama. „Nemecko je jedným z našich najpevnejších spojencov,“ vyhlásil.

Gauck povedal, že napriek určitým nedorozumeniam stoja Nemecko a USA blízko pri sebe. Vo vyhlásení poukázal aj na komplikovanú situáciu v Sýrii a veľký prílev utečencov. Nemecko sa podľa neho prihlásilo k ochote prijať ich veľký počet na základe svojej histórie. Gauck si v tejto súvislosti želá, aby túto „veľkú humanitárnu úlohu“ neriešila len Európa, ale sa pri nej angažovali aj Spojené štáty.

Gauck, niekdajší bojovník za občianske práva v bývalom východnom Nemecku, pred schôdzkou povedal, že stretnutie s Obamom v Bielom dome je čosi ako splnenie životného sna. Naposledy prijal americký prezident vo svojom sídle nemeckého prezidenta, vtedy Romana Herzoga, v roku 1997.

Nemecký prezident má počas záverečného dňa návštevy v USA na programe aj rozhovory s viceprezidentom Joeom Bidenom a ministrom zahraničných vecí Johnom Kerrym. Na pôde jeho rezortu odovzdá americkým predstaviteľom kúsok Berlínskeho múru.

6 debata chyba
Viac na túto tému: #Barack Obama #Joachim Gauck