Irán schválil koncept zákona k dohode o jadrovom programe Teheránu

Iránsky parlament v nedeľu schválil koncept zákona, ktorý vláde umožňuje implementovať historickú dohodu o jadrovom programe Teheránu, ktorú v júli uzavrelo s Iránom šesť svetových mocností. S odvolaním sa na iránsku štátnu tlačovú agentúru IRNA o tom informovala agentúra Associated Press.

12.10.2015 07:55
Iránsky jadrový program, Teherán, Irán Foto: ,
Šéf Iránskej organizácie pre atómovú energiu Ali Akbar Salehi na rokovaní parlamentu o jadrovom programe.
debata

Štátna televízia medzitým informovala, že Irán vykonal úspešnú skúšku novej balistickej rakety dlhého doletu. Išlo o prvý takýto test od dosiahnutia dohody v júli, na základe ktorej má Irán obmedziť svoje jadrové ambície výmenou za zrušenie sankcií, ktoré na islamskú republiku uvalil Západ.

Schválený náčrt zákona, ktorý podporilo 139 z 253 prí­tomných zákonodarcov, umožňuje vláde odstúpiť od implementácie dohody so svetovými mocnosťami, pokiaľ mocnosti nezrušia sankcie. Očakáva sa, že zákon by po ďalších diskusiách mal byť definitívne schválený koncom tohto týždňa. Nedeľňajšie zasadnutie parlamentu poznačilo neobvyklé napätie, keď sa zástancovia tvrdej línie opakovane pokúšali zabrániť hlasovaniu. Hlasovaniu parlamentu o jadrovej dohode vyjadril nedávno podporu aj iránsky duchovný vodca Alí Chameneí.

Irán a skupina šiestich mocností – Británia, Čína, Francúzsko, Nemecko, Rusko a USA – dospeli 14. júla ku konečnej dohode o jadrovom programe Teheránu, čím zavŕšili viac než desaťročie rokovaní na túto tému. Na základe uzavretej zmluvy budú zrušené sankcie OSN, EÚ a USA voči islamskej republike výmenou za to, že Irán dlhodobo obmedzí svoj nukleárny program, ktorý bol podľa obáv Západu zameraný na získanie atómových zbraní.

debata chyba
Viac na túto tému: #Irán #Teherán #iránsky jadrový program