Poľsko: Lokalita, v ktorej predpokladajú nacistický vlak s pokladom, je bezpečná

Poľské mesto Walbrzych by chcelo mať do konca roka jasno vo veci záhadného vlaku so zlatým pokladom, ktorý mali v regióne na sklonku druhej svetovej vojny ukryť nacisti. Ako v pondelok informoval prvý muž miestnej radnice Roman Szelemej, na ministerstvo kultúry a prevádzkovateľa poľských železníc spoločnosť PKP zaslali žiadosti o povolenie predmetného výskumného programu.

12.10.2015 19:52
debata (16)

Podľa jeho odhadu by sa s pátraním po obrnenej vlakovej súprave mohlo začať v polovici novembra. Záležitosť by do konca roka mala byť definitívne objasnená, povedal Szelemej podľa poľských elektronických médií a tlačovej agentúry DPA.

Poľská polícia v posledný augustový deň oficiálne uzavrela päť kilometrov dlhú zalesnenú oblasť v okolí mesta Walbrzych. Práve v nej by sa mal nachádzať podzemný tunel s predpokladaným nemeckým obrneným vlakom s nešpecifikovaným nákladom, ktorým však môže byť aj 300 kilogramov zla­ta.

Zákaz, ktorý platí pre vstup do lokality medzi 60. a 65. kilometrom železničnej trate Walbrzych-Vroclav zdôvodnila hovorkyňa obavami o bezpečnosť miestnych občanov, hľadačov pokladov alebo zvedavcov. Môže im hroziť nebezpečenstvo na trati, na ktorej premávajú vlakové súpravy rýchlosťou 70 km/hodinu.

Piotr Žuchowski, ktorý na poľskom ministerstve kultúry vedie odbor pre záležitosti národného dedičstva, ešte o tri dni skôr vo Varšave vyhlásil, že si je na 99 percent istý, že v jednom z dolnosliezskych podzemných tunelov sa skutočne našiel vlak z obdobia druhej svetovej vojny.

Podľa vlastných slov videl georadarové zábery a na tých to vyzerá naozaj na vlak z druhej svetovej vojny. Prvé kroky na zabezpečenie miesta nálezu sa už podnikli, informoval vtedy a dodal, že vlak teraz treba lokalizovať a následne zistiť, či práce na mieste nebudú spojené s nebezpečenstvom výbuchu.

Inkriminovanú lokalitu medzičasom prehľadali a uvoľnili pre výkopové práce experti poľských ozbrojených síl, ktorí ju označili za bezpečnú. Na stratený vlak zrejme naďabili dvaja pátrači – Poliak a Nemec, ktorí prostredníctvom svojich právnikov oznámili svoj nález a avizovali, že ako nálezné budú žiadať desať percent z hodnoty údajného pokladu.

Poľské i nemecké médiá odvtedy hojne špekulujú o tom, že dvaja nálezcovia mohli čerpať z informácií starého otca alebo otca jedného z nich, ktorý sa mohol podieľať svojho času na ukrytí vlaku.

V okolí mesta Walbrzych sa počas druhej svetovej vojny nachádzal podzemný komplex Riese s rozsiahlou sústavou tunelov. Vo finálnej fáze svetového konfliktu tam mali do podzemia premiestniť priemyselnú výrobu.

16 debata chyba
Viac na túto tému: #Poľsko #vlak #Nacisti #poklad #druhá svetová vojna