Iránsky parlament podporil dohodu o jadrovom programe

Iránsky parlament schválil zákon o dohode, ktorú s Teheránom o jeho jadrovom programe uzavrelo šesť veľmocí. Oznámila to iránska agentúra IRNA. Rozhovory trvali mnoho rokov. Dohoda od Iránu požaduje, aby obmedzil jadrové aktivity, za čo budú zrušené sankcie proti nemu. Poslanci hlasovaním prijali zákon, ktorý dohodu schvaľuje, avšak za určitých podmienok.

13.10.2015 08:50
Irán, Mohammad Javad Zarif Foto: ,
Iránsky minister zahraničných vecí Mohammad Javad Zarif počas konferencie v Teheráne.
debata (1)

Presadili požiadavku obmedzeného prístupu medzinárodných inšpektorov do iránskych vojenských zariadení. Na podporu zákona zdvihlo ruku 161 poslancov. Zákonodarný zbor má v Iráne 290 členov a je medzi nimi mnoho konzervatívcov, ktorí rozhovory kritizovali ako prílišné ustupovanie Západu.

Rozhovory viedli USA, Rusko, Francúzsko, Británia, Čína a Nemecko. Po mnohých rokoch nezhôd a sprísňovania protiiránských sankcií sa atmosféra zmenila, keď bol v roku 2013 za prezidenta zvolený umiernenejší Hasan Rúhání. Vyjednávaním poveril skúsených diplomatov a Iráncom sľúbil, že dosiahne zrušenie sankcií. To bolo hlavným motívom toho, že vyjednávači nakoniec pristúpili na podmienky partnerov.

Dohoda Irán zaväzuje spomaliť jadrový program, čo má vylúčiť možnosť, že by si v blízkej dobe vyrobil atómovú bombu. Irán od začiatku rozhovorov tvrdí, že sa o to nesnaží, avšak niektoré z jeho aktivít nie sú dostatočne vysvetlené a vyvolali podozrenie.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #Irán #iránsky jadrový program