Putin obviňuje USA, že nedostatočne spolupracujú v sýrskom konflikte

Ruský prezident Vladimir Putin v utorok dôrazne kritizoval Spojené štáty, ktoré podľa neho nedostatočne spolupracujú pri riešení konfliktu v Sýrii. Na investičnom fóre v Moskve pritom uisťoval, že Rusko sa neusiluje o vedúce postavenie v tejto blízkovýchodnej krajine.

13.10.2015 15:31 , aktualizované: 21:32
Vladimir Putin Foto: ,
Ruský prezident Vladimir Putin.
debata (170)

„Ako môžeme spolupracovať? Pýtam sa sám seba, o čo im ide?“ vyhlásil ruský prezident. V tejto súvislosti sa okrem iného posťažoval, že Američania neodpovedali Moskve ani na otázku, na aké ciele by sa Rusko malo v Sýrii zamerať.

„Požiadali sme, aby nám dali tie ciele, ktoré považujú za stopercentne teroristické. Odpoveď znela nie, neboli sme na to pripravení… To nie je žiadny vtip, nič som si nevymyslel, je to presne tak. Nedávno sme Američanom navrhli: dajte nám teda objekty, na ktoré nemáme útočiť, a žiadna odpoveď. Mne sa zdá, že niektorí naši partneri majú v hlave zmätok,“ citovala Putina agentúra TASS.

Putin ubezpečil, že Rusku nejde o líderstvo v Sýrii

Ruský prezident Vladimir Putin v utorok vyhlásil, že Rusko sa nesnaží o líderstvo v Sýrii, keďže „v Sýrii môže byť iba jeden líder – sýrsky ľud“. Podľa jeho slov chce len prispieť k boju s terorizmom, ktorý je nebezpečný pre všetky krajiny sveta. Uviedol to v utorok na investičnom fóre „Rusko pozýva!“.

Putin poznamenal, že operácia Spojenými štátmi vedenej koalície nepriniesla výsledky. „Máme pocit, akoby niektorí partneri Ruska mali v hlave guláš, nechápu, čo sa deje, a nevedia ani, čo tam chcú dosiahnuť“ upozornil. Pripomenul, že Rusko na rozdiel od západnej koalície podniká nálety v Sýrii na žiadosť jej legitímneho prezidenta Bašára Asada.

Podobne ako niekoľko hodín pred ním ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov, aj Putin vyslovil podozrenie, že zbrane, ktoré protivládnym povstalcom v Sýrii dodávajú Spojené štáty, končia v rukách teroristov. V oblasti boja s terorizmom sa tiež vyslovil za posilnenie spolupráce s Tureckom, ktoré označil za jedného z najdôležitejších partnerov Ruska.

Pripomenul, že pokiaľ ide o terorizmus, má Turecko mnoho problémov, napríklad v súvislosti s „kurdským faktorom“. Dodal, že Rusko obavy Turecka chápe a je pripravené brať ich do úvahy pri spoločnej práci. Informoval, že ministerstvá obrany oboch štátov sú v kontakte, a vyjadril nádej, že sa im podarí koordinovať svoje postupy.

Zdôraznil však, že podobne ako v prípade USA, spoluprácu treba naladiť aj na politickej úrovni. Ruský prezident tiež uviedol, že existujúca spolupráca so Západom v Sýrii nie je dostačujúca. Podľa neho Rusko napríklad odteraz nedostalo odpoveď z USA, kde na území Sýrie podnikať nálety, a kde nie. Putin je presvedčený, že je potrebná spoločná práca s cieľom povzbudiť sily v Sýrii k politickému urovnaniu konfliktu.

„Ak chceme byť efektívni a chceme nielen strieľať a páliť raketami, ale aj dosiahnuť politické urovnanie, potom musíme povzbudiť sily vo vnútri Sýrie k spoločnej práci rozličných politických síl na území samotnej Sýrie,“ vyhlásil.

V záujme dosiahnutia tohto cieľa a prehĺbenia spolupráce Putin pred investormi vyhlásil, že podľa jeho predstáv by do Washingtonu mohla odcestovať delegácia vedená premiérom Dmitrijom Medvedevom a rokovať tam o spôsoboch urovnania krízy v Sýrii.

170 debata chyba
Viac na túto tému: #Rusko #Sýria #Vladimir Putin #vojna v Sýrii