Nemecký Spolkový snem schválil zákony pre urýchlenie azylového konania

Nemecký Spolkový snem vo štvrtok schválil zákony, ktoré majú zjednodušiť a zrýchliť azylové konanie. Okrem iného znamenajú, že občania Albánska, Kosova a Čiernej Hory prídu o šancu získať v Nemecku azyl.

15.10.2015 14:44
debata (3)

Balíček zákonov v piatok prerokuje Spolková rada (horná komora parlamentu), v ktorej zasadajú zástupcovia nemeckých krajín; tiež v tomto prípade sa očakáva schválenie novej právnej úpravy. Zákony by mali začať platiť na začiatku novembra.

Schválené zákony zaraďujú Albánsko, Kosovo a Čiernu Horu na zoznam bezpečných krajín, na ktorom už sú aj všetky ostatné balkánske krajiny. Ak občania krajín z tohto zoznamu požiadajú v Nemecku o azyl, úrady ich automaticky odmietajú a je možné ich rýchlejšie vracať späť. Podľa predstáv nemeckej vlády by súčasné rozšírenie zoznamu malo uvoľniť ruky úradom, aby sa mohli viac venovať ľuďom, ktorí utekajú pred vojnou. Albánci sú po Sýrčanoch druhou najpočetnejšou skupinou tohtoročných žiadateľov o azyl v Nemecku.

Balíček zákonov tiež umožňuje v niektorých prípadoch znížiť podporu, ktorú Nemecko utečencom vypláca. U ľudí, ktorí do krajiny práve prišli, by navyše finančnú podporu mali nahradiť vecné dávky. Zákony tiež majú zrýchliť procedúru vypovedania odmietnutých žiadateľov o azyl.

V debate, ktorá schváleniu zákonov predchádzala, minister vnútra Thomas de Maiziére uviedol, že vláda nebude zverejňovať nové odhady, koľko utečencov do krajiny príde. „Každé nové číslo je zneužité. U nás na to, aby vyvolalo obavy. Smerom von slúži na to, aby sa ďalším ľuďom nahovorilo, že ich Nemecko pozvalo, čo samozrejme nie je pravda,“ povedal de Maiziére. „Máme veľa práce s ľuďmi, ktorí k nám dorazili. Aby sme ľudí v krízových oblastiach ešte pozývali, aby k nám prišli, to jednoducho nie je možné,“ uviedol.

Podľa poslednej oficiálnej prognózy nemeckej vlády by tento rok do krajiny malo prísť 800 000 žiadateľov o azyl. Niektorí politici v minulosti hovorili o milióne utečencov, objavili sa aj neoficiálne odhady, že utečencov príde až 1,5 milióna.

Minister tiež zdôraznil, že utečenci, ktorí do Nemecka prídu, musí rešpektovať nemecké hodnoty a dodržiavať zákony. Zároveň de Maiziére odsúdil všetky útoky proti ubytovniam pre utečencov, podľa neho to sú hanebné činy.

3 debata chyba
Viac na túto tému: #Nemecko #utečenci #žiadatelia o azyl