Bieloruská vláda podala demisiu

16.10.2015 20:22
bielorusko, lukašenko
Bieloruský prezident Alexandr Lukašenko. Autor: ,

Bieloruská vláda podala demisiu do rúk prezidenta Alexandra Lukašenka, informovala v piatok štátna bieloruská agentúra Belta.

Stalo sa tak po nedávnych prezidentských voľbách, v ktorých Lukašenko už po piaty raz obhájil svoju funkciu.

Podľa bieloruských zákonov vláda po zvolení nového prezidenta automaticky podáva demisiu, dodala Belta. Lukašenko vo voľbách 11. októbra získal 83,5 percenta hlasov. Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) konštatovala, že voľby nespĺňali demokratické normy. Vyjadrila určité sklamanie z nedostatkov počas sčítania a spracovania hlasov.

Pozorovatelia Spoločenstva nezávislých štátov (SNŠ) uviedli, že voľby sa uskutočnili v súlade so zákonmi a demokratickými princípmi.

Európska únia sa rozhodla, že dočasne pozastaví platnosť sankcií uvalených na Bielorusko. „Tie voľby (v Bielorusku), samozrejme, nespĺňajú medzinárodné normy, ktoré platia pre nás,“ uviedol nemecký minister zahraničných vecí Frank-Walter Steinmeier, pričom však vyzdvihol určitý pozitívny vývoj v Bielorusku, akým je napríklad prepustenie politických väzňov.

Podľa Steinmeiera dôjde k zrušeniu sankcií proti Bielorusku od januára budúceho roka; toto rozhodnutie sa ale bude týkať len ľudí sankcionovaných z politických dôvodov, nie osôb uznaných za vinných z činov násilnej povahy.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#demisia #bielorusko #Alexandr Lukašenko
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku