Financial Times: EÚ pripravuje plán na rozdelenie 200-tisíc utečencov v Európe

Európska únia pripravuje plán, podľa ktorého by si členské štáty mohli prerozdeliť 200 000 utečencov z táborov v krajinách ako Turecko, Jordánsko či Libanon. Napísal to v nedeľu denník Financial Times.

19.10.2015 07:37
migranti, Macedónsko Foto: ,
Brusel by vraj návrh mohol predstaviť už budúci rok v marci v rámci reforiem zameraných na obmedzenie prílevu utečencov.
debata (67)

Brusel by vraj návrh mohol predstaviť už budúci rok v marci v rámci reforiem zameraných na obmedzenie prílevu utečencov z Turecka a okolitých krajín do EÚ.

Plán na rozsiahle premiestnenie utečencov sa chápe ako protislužba za prípadnú dohodu s Tureckom. Brusel dúfa, že tento dlhodobý kandidáta na členstvo v únii presvedčí, aby hral väčšiu úlohu v úsilí zastaviť príliv utečencov do Európy, napísal tiež list.

Činitelia únie budú podľa Financial Times zohľadňovať odporúčania Úradu vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR), ktorý EÚ vyzval na premiestnenie približne 200 000 utečencov priamo z krajín mimo EÚ, ako je Turecko či Libanon. O konečnom počte sa podľa činiteľov ešte nerozhodli. Dohoda z tohtoročného leta počíta s prerozdelením 20 000 utečencov, napísal tiež list.

Nemecká kancelárka Angela Merkelová v nedeľu prisľúbila ústupky Turecku výmenou za to, že pohyb migrantov na svojom území čo najviac zablokuje. Počas návštevy v Ankare sľúbila, že sa Berlín zasadí o urýchlenie procedúr v udeľovaní víz tureckým občanom a tiež rozhovorov o vstupe do EÚ.

Šéfka nemeckej vlády tiež vyjadrila nádej, že Turecko po predčasných novembrových voľbách vyvinie úsilie na zmierenie sa so separatistickými Kurdmi, s ktorými turecká armáda oživila ozbrojený konflikt.

67 debata chyba
Viac na túto tému: #EÚ #utečenci #Financial Times #migračná kríza #prerozdelenie utečencov