Nemecké vojenské lietadlá začnú deportovať utečencov

Nemecko zapojí armádu do riešenia utečeneckej krízy. Podľa informácií denníka Bild vláda rozhodla, že bude k deportácii odmietnutých žiadateľov o azyl využívať vojenské lietadlá namiesto linkových spojov. Úrady tiež nebudú vopred informovať utečencov o vyhostení, aby sa mu utečenci nemohli vyhýbať.

21.10.2015 09:38
debata (74)

Nasadenie vojenských lietadiel by malo prispieť k rýchlejšiemu navráteniu odmietnutých žiadateľov o azyl do ich vlasti, uviedol Bild s odvolaním sa na zdroje z vlády. Vláda podľa denníka zároveň ustupuje od doterajšej praxe, keď cez zimu deportácie zastavovala.

Kabinet tiež rozhodol, že už nebude zamietnutých žiadateľov o azyl vopred informovať o termíne ich vyhostenia. Nemecké úrady tento postup kritizovali, pretože mnoho utečencov sa po oznámení dátumu deportácie pred úradmi skrývalo – niektorí sa odsťahovali z miesta trvalého bydliska, ďalší falšovali lekárske správy, aby ich úrady nemohli odsunúť.

Vláda ďalej navrhuje obmedzenie právnych možností, ktorými sa môžu odmietnutí žiadatelia o azyl brániť proti rozhodnutiu o vyhostení. Chce tiež preskúmať možné stimuly pre tých utečencov, ktorí sa dobrovoľne rozhodnú vrátiť do svojej vlasti.

Nemecko tento rok podľa vládnych odhadov očakáva 800-tisíc žiadateľov o azyl, neoficiálne sa hovorí až o 1,5 milióne utečencov. Zhruba štvrtinu všetkých prichádzajúcich tvoria podľa údajov ministerstva vnútra obyvatelia balkánskych krajín, ktorí majú len minimálnu šancu na azyl. Vybavovanie ich žiadostí však spomaľuje azylové konanie pre všetkých žiadateľov, čo zvyšuje aj náklady na starostlivosť o utečencov, ktorú štát platí až do vybavenia žiadosti o azyl.

74 debata chyba
Viac na túto tému: #Nemecko #utečenci #vojenské lietadlá