Zaslepené oko pozorovateľa Rahmána strieľa z Londýna slepými

Londýn má dve "oči". Jedným je tretie najväčšie vyhliadkové koleso na svete. A druhým je oko sýrske, reprerezentované Sýrskou pozorovateľskou radou pre ľudské práva so sídlom v Londýne (Syrian Observatory for Human Rights).

23.10.2015 16:00
Ramí Abíd Rahmán Foto:
Ramí Abíd Rahmán.
debata (233)

Dnes je najčastejšie citovaným zdrojom západných agentúr v súvislosti s vývojom situácie v Sýrii. Organizáciu založil Sýrčan Ramí Abíd Rahmán ešte v roku 2000 a dodnes jej šéfuje v Londýne, ale inak skrachovaný malopodnikateľ žije v britskom meste Coventry.

Londýnske sýrske „oko“ sa pri svojich informáciách odvoláva na viac ako 200 vlastných aktivistov v horúcich oblastiach sýrskych bojísk, zatiaľ čo samotnému šéfovi strediska sekretárka prepisuje získané informácie. Obratom ich preberajú napríklad agentúry Reuters, AP, ale aj americká CNN. A tak jeden pán vlastne informuje celé svetové spoločenstvo o občianskej vojne v Sýrii.

Najnovšie sa Rahmán zviditeľnil v stredu informáciou, podľa ktorej „prinajmenšom 13 ľudí zahynulo pri nálete ruských lietadiel na poľnú nemocnicu na severozápade Sýrie“. Akosi opomenul, že podľa vyjadrení samotných islamských radikálov bojujúcich v Sýrii v oblasti útokov nič podobné neexistuje. Ranených teroristov totiž po poskytnutí prvej pomoci priamo na bojisku transportujú do nemocníc v Turecku a v Jordánsku.

Nie všetci majú pochopenie pre zaručene nezaručené Rahmánove informácie, ktorý, ako napísala v polovici augusta agentúra Reuters, ešte pred viac ako desiatimi rokmi utiekol zo Sýrie a ako sám tvrdí, „nevráti sa do vlasti, kým Asad nezmizne“. A on zatiaľ sedí za počítačom v luxusnom byte a čaká na telefonáty od opozičných priateľov.

Začiatkom týždňa sa kvôli zverejnenej informácii SOHR vysmiali denníku Daily Mail jeho vlastní čitatelia. Konkrétne tvrdeniu, že Rusi používajú v Sýrii zakázané kazetové bomby. „Nie sú to kazetové bomby, ale malé explózie šrapnelov po hlavnej explózii neďaleko od snímajúcej kamery. A tak takzvaní odborníci klamú, alebo nič nevedia, či chybili v citácii,“ napísal jeden z množstva kritizujúcich čitateľov na portáli denníka.

Trpezlivosť s informovaním SOHR má svoje hranice aj v USA. Ešte v januári 2013 Biely dom oficiálne poprel jeho tvrdenie o použití chemických zbraní sýrskymi vládnymi silami.

„Spravodajstvo o údajných incidentoch s chemickými zbraňami v Sýrii, ktoré sme videli v médiách, nie je v súlade s našimi informáciami o sýrskom programe chemických zbraní,“ citoval Reuters vtedajšieho hovorcu americkej Rady národnej bezpečnosti Tommyho Vietora. Pokúsil sa tak dať bodku za pravidelným účelovým informovaním hlavne sýrskej opozície z Londýna.

V poslednom čase, v rámci informačnej vojny, zásobuje Rahmán informáciami vďačných „spotrebiteľov“ v ich snahe narátať čo najviac padlých Rusov na sýrskych frontoch. A keď to akosi nesedí, tak to sýrske „oko“ v Londýne zvedie na „ruských dobrovoľníkov“ na jednej či druhej strane frontu.

© Autorské práva vyhradené

233 debata chyba
Viac na túto tému: #Londýn #vojna v Sýrii