Vo Viedni najskôr rokovali ministri zahraničia Spojených štátov, Saudskej Arábie a Turecka John Kerry, Ádil Džubajr a Feridun Sinirlioglu. Ruský minister Sergej Lavrov sa k nim pripojil neskôr.
Kerry sa chce dohodnúť na rozšírení konzultácií na ďalšie štáty, bez ktorých sa riešenie konfliktu nezaobíde. Rusko, ktoré je vo štvorici jediným spojencom sýrskeho režimu, presadzuje zapojenie Iránu, s čím však zásadne nesúhlasí Saudská Arábia. Rusko a USA sa podľa Kerryho zhodujú, že výsledkom rokovaní má byť dohoda o „zjednotenej, sekulárnej a pluralistickej Sýrii, ktorú bude riadiť vláda vybraná jej občanmi“.
Kerry priznal, že hlavnou prekážkou k rýchlej dohode je spor o úlohe prezidenta Assada. V utorok ho v Moskve prijal ruský rezident Vladimir Putin, ktorý vo štvrtok povedal, že Asad súhlasí so začatím dialógu s politickými odporcami. Kerry chce v diplomacii pokračovať a ešte dnes má odletieť do Jordánska, odkiaľ potom bude pokračovať do Saudskej Arábie.
Sergej Lavrov v rozhovore pre ruskú televíziu vyhlásil, že Rusko a Jordánsko sa dohodli, že spolu budú koordinovať svoje vojenské akcie v Sýrii. Rusi sa zapojili do bombardovania cieľov v Sýrii na konci septembra a už teraz úzko spolupracujú s vládami v Iraku, Sýrii a Iráne. Tieto krajiny sú súčasťou šiitskej aliancie, ktorá sleduje iné ciele ako koalícia pod vedením USA, poznamenala agentúra Reuters. Jordánsko je naopak sunnitskou krajinou a je blízkym spojencom Washingtonu. Dohoda Ammánu a Moskvy tak môže znamenať určité zmeny v alianciách, ktoré sa v sýrskom konflikte angažujú.
„Armády oboch krajín sa dohodli, že budú koordinovať svoje akcie prostredníctvom centra sídliaceho v Ammáne,“ uviedol Lavrov. „Domnievame sa, že sa môžu pripojiť aj ďalšie krajiny, ktoré sa chcú podieľať na boji proti teroristom,“ dodal ruský minister.