Merkelová: Treba dôslednejšie vracať neúspešných žiadateľov o azyl

Vracanie neúspešných žiadateľov o azyl do ich vlastí musí prebiehať s výrazne väčšou dôslednosťou a prísnosťou. U tých migrantov, ktorým je potrebné poskytnúť útočisko, je zasa žiaduce čo najväčšie množstvo kontaktov s domácimi občanmi, aby sa zabránilo vplyvu predsudkov na ich vzájomné vzťahy.

26.10.2015 21:36
debata (39)

Na občianskom fóre v bavorskom Norimbergu to v pondelok vyhlásila nemecká spolková kancelárka Angela Merkelová.

Niekoľko desiatok demonštrantov ju pred dejiskom fóra vítalo s piskotom a občasnými verbálnymi útokmi, v samotnej diskusii s občanmi si však vypočula aj hlasy ako „s Vašou politikou som sa až doteraz nedokázal identifikovať, avšak Vaše počínanie v utečeneckej kríze hodnotím veľmi pozitívne“.

Kancelárka aj pri tejto príležitosti zdôraznila, že k utečeneckej kríze nedošlo preto, že by ktosi v Nemecku vyzýval na príchod státisícov utečencov. Za príčinu krízy označila skutočnosť, že sa život v regiónoch – obývaných doteraz týmito ľuďmi – stal neznesiteľným, informovali nemecké elektronické médiá.

Za dôležité poučenie z tejto krízy označila Merkelová fakt, že v zahraničnopo­litickej oblasti i medzinárodnej rozvojovej spolupráci sa treba intenzívnejšie koncentrovať na likvidáciu príčin migračných vĺn, čo však nič nemení na skutočnosti, že aspoň do nastolenia pokoja v daných regiónoch treba utečencov prijať v Nemecku. Kancelárka súčasne podčiarkla, že aj naďalej verí v úspešnosť ich integrácie.

39 debata chyba
Viac na túto tému: #Nemecko #Angela Merkelová #utečenci