Holandsko: Strany vyzvali na upokojenie debaty o utečencoch

Vodcovia 11 politických strán, ktoré sú v holandskom parlamente, vyzvali na skončenie s vyhrážaním a zastrašovaním v búrlivej debate o poskytnutí prístrešia tisícom žiadateľov o azyl prichádzajúcim do krajiny.

28.10.2015 13:48
debata (5)

V otvorenom liste, ktorý zverejnili, lídri strán uviedli, že chápu silné emócie na oboch stranách debaty. Vyzývajú však občanov, „aby si neplietli vyhrážky a urážky s argumentmi. Nechajte všetkých prehovoriť, dokonca aj keď s nimi absolútne nesúhlasíte,“ citovala z ich výzvy tlačová agentúra AP. Protestné pochody a zhromaždenia, na ktorých sa diskutovalo o núdzovom ubytovaní pre žiadateľov o azyl, sa v niekoľkých mestách v uplynulých týždňoch zvrhli na vulgárnu výmenu urážok.

Politici upozornili, že narástol počet anonymných vyhrážok zaslaných e-mailom alebo zverejnených na sociálnych médiách. A dodali, že „ľudia, bez ohľadu na svoje názory, ktorí sa správajú takýmto spôsobom, ohrozujú slobodu nás všetkých“.

Obavy prejavil dokonca aj holandský monarcha. Kráľ Viliam Alexander počas oficiálnej návštevy Číny povedal, že „v Holandsku si veci vyjasňujeme v diskusii, nebijeme sa kvôli nim“.

5 debata chyba
Viac na túto tému: #Holandsko #utečenci