Na schôdzke o Sýrii budú špičkoví diplomati, sýrska opozícia váha

Ruské ministerstvo zahraničných vecí informovalo, že vo štvrtok a v piatok sa vo Viedni uskutočnia dve schôdzky venované situácii v Sýrii. Agentúra RIA Novosti s odvolaním sa na ruský rezort diplomacie spresnila, že vo štvrtok sa bude konať zasadnutie "ministerskej štvorky", na ktorom sa zúčastnia predstavitelia Ruska, USA, Saudskej Arábie a Turecka. Na piatok je naplánovaná schôdzka vo väčšom formáte. Nad zoznamom jej účastníkov sa ešte pracuje, uviedol pre RIA Novosti ruský diplomatický zdroj.

28.10.2015 15:05
Sýria, Damask Foto:
Poškodené budovy v Damasku.
debata (49)

Na rokovania do Viedne pricestujú vrcholní európski a arabskí diplomati, ako aj šéf americkej diplomacie John Kerry a jeho ruský kolega Sergej Lavrov.

Svoju účasť už medzičasom potvrdila EÚ, ktorú bude reprezentovať šéfka európskej diplomacie Federica Mogheriniová. Na rokovanie do Viedne pricestujú aj predstavitelia Francúzska, Iraku a Egypta, ktorého prítomnosť na konferencii si želalo Rusko, keďže Káhira podporuje prebiehajúcu ruskú vojenskú operáciu v Sýrii.

Rusko presadzovalo aj účasť Iránu – ten napokon po istom váhaní potvrdil, že do Viedne vysiela ministra zahraničných vecí Mohammada Džaváda Zarífa spolu s jeho námestníkmi Hosejnom Amírom Abdollahjánom, Abbásom Araghčím a Madžídom Tachtom Ravančím.

Za prizvanie všetkých krajín, ktoré sú schopné prispieť k riešeniu situácie v Sýrii a k boju s teroristickými a extrémistickými organizáciami sa v mene Ruska vyslovil aj hovorca Kremľa Dmitrij Peskov.

Na schôdzke vo Viedni sa zúčastnia zástupcovia vyše desiatich štátov. Účasť predstaviteľov sýrskej opozície je neistá – aj vzhľadom na pozvanie Iránu. Podpredseda sýrskej národnej koalície Hišám Marwa sa v utorok v rozhovore pre panarabskú televíziu al-Arabíja vyjadril ku – vtedy ešte len hypotetickej – možnosti účasti predstaviteľov Iránu na viedenskej schôdzke. Upozornil, že ich prítomnosť skomplikuje rokovania, pretože „prídu s návrhom na zotrvanie (sýrskeho rezidenta Bašára) Asada“. Marwa vyjadril názor, že „ruská intervencia bráni politickému riešeniu a zasahovanie Iránu bolo a stále je schopné brániť celému procesu“.

Pokiaľ ide o účasť delegácie sýrskej opozície na rokovaniach vo Viedni, Marwa vyhlásil, že dôležitejšie než účasť na rokovaniach je vyjadriť „naše obavy. Irán má jediný plán – udržať Asada pri moci… oni (Irán) principiálne neveria v rokovania“.

Agentúra Reuters pripomenula, že vlani v januári sýrska opozícia odmietla účasť na politických rokovaniach o urovnaní krízy v Sýrii, aj keď OSN vtedy stiahla svoje pozvanie pre iránsku delegáciu. Toto kolo rokovaní sa konalo vo Švajčiarsku.

Ozbrojený konflikt v Sýrii vypukol v roku 2011. Vládna armáda v ňom bojuje proti rôznym povstaleckým jednotkám, z ktorých najaktívnejšie sú v posledných mesiacoch oddiely extrémistickej organizácie Islamský štát a frontu an-Nusra, napojeného na sieť al-Káida.

49 debata chyba
Viac na túto tému: #Sýria #vojna