K prísnej politike pod heslom jedna rodina – jedno dieťa pristúpilo čínske vedenie v roku 1980, aby v dôsledku obmedzených zdrojov zbrzdilo populačnú explóziu. Toto pravidlo sa však v neskorších rokoch postupne zmierňovalo, pretože viedlo k rýchlemu starnutiu obyvateľstva a k prevahe počtu mužov nad ženami.
Rodiny v Číne zvyčajne preferujú synov a viacero budúcich matiek sa rozhodne pre interrupciu, ak je plod ženského pohlavia. V Číne tak na 100 narodených dievčat pripadá 118 chlapcov. Prirodzený pomer v spoločnosti je pritom 105 chlapcov na 100 dievčat.
Už predvlani v novembri komunistické vedenie trochu uvoľnilo prísne populačné zákony. Očakávania úradov však tento krok nenaplnil. Z 11 miliónov rodičovských párov, ktorým bolo umožnené mať druhé dieťa, prejavilo záujem len 700 000.
Podľa oficiálnych štatistík z minulého roka žije v Číne 1,36 miliardy ľudí, krajina sa však stretáva so starnutím populácie. Počet obyvateľov v produktívnom veku v minulom roku klesol o 2,44 milióna. Takmer 15 percent obyvateľstva dnes v Číne tvoria ľudia starší ako 60 rokov a do roku 2030 budú podľa odhadov predstavovať štvrtinu čínskej populácie.