Sýrska opozícia nedostala pozvánku na rokovania vo Viedni

Usporiadatelia medzinárodných rokovaní o vojne v Sýrii, ktorých najnovšie kolo sa uskutoční v piatok vo Viedni, nepozvali zástupcov sýrskej politickej a ozbrojenej opozície. Agentúre Reuters to povedal popredný člen Národnej koalície sýrskych revolučných a opozičných síl Džúrdž Sabrá.

29.10.2015 15:17
Kerry, Viedeň, Sýria Foto: ,
Americký minister zahraničných vecí John Kerry prišiel do Viedne, kde sa začali dvojdňové rokovania o sýrskej kríze. V rakúskej metropole sa stretne so svojimi koelgami z Ruska, Saudskej Arábie a Turecka. V piatok zasadne k rokovaciemu stolu aj Irán, jeden z hlavných spojencov sýrskeho prezidenta Bašára Asada.
debata (39)

Predstaviteľom rokujúcim o Sýrii vytkol „chýbajúcu serióznosť“ vzhľadom na to, že nadchádzajúce stretnutie sa má uskutočniť bez prítomnosti samotných Sýrčanov. Odpovedal pritom záporne na otázku, či dostalo pozvánku jeho zoskupenie považované za hlavnú exilovú organizáciu zastupujúcu sýrske opozičné sily.

„Je to veľká slabina tohto stretnutia, pretože sa na ňom bude hovoriť o záležitostiach Sýrčanov v ich neprítomnosti,“ upozornil Sabrá.

Vláda v Damasku zatiaľ k nadchádzajúcemu stretnutiu vo Viedni nevydala oficiálne stanovisko. Do najnovšieho kola rokovaní o Sýrii sa má zapojiť zhruba desiatka krajín vrátane Ruska a Spojených štátov, ale aj Saudská Arábia a Irán ako podporovatelia dvoch proti sebe stojacich strán konfliktu. Irán prizvali k medzinárodným rokovaniam o Sýrii vôbec prvýkrát, sýrska opozícia to však neprivítala, keďže Teherán poskytuje vojenskú podporu Damasku.

Náčelník generálneho štábu iránskej armády Hasan Fírúzábádí, ktorého citovala agentúra ISNA, zase skritizoval účasť Saudskej Arábie ako „pochybnú a nelegitímnu“, pričom tamojší režim obvinil zo spáchania vojnových zločinov.

Ruské ministerstvo zahraničných vecí v stredu informovalo, že v nasledujúcich dvoch dňoch sa vo Viedni uskutočnia dve schôdzky venované situácii v Sýrii. Na štvrtkovom zasadnutí „ministerskej štvorky“ sa rovnako ako minulý týždeň zúčastnia predstavitelia Ruska, USA, Saudskej Arábie a Turecka, zatiaľ čo v piatok je plánovaná schôdza v širšom formáte. Zastúpená bude i EÚ, ktorá na rokovania vyšle svoju vysokú predstaviteľku pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Federicu Mogheriniovú.

39 debata chyba
Viac na túto tému: #rokovania #Sýria #vojna