Szijjártó: Európa bude bezbranná, ak nebudú chránené hranice Grécka

Európa bude bezbranná proti prisťahovalcom, pokým si Grécko nedokáže ochrániť svoje južné hranice. Vyhlásil to v piatok v Aténach maďarský minister zahraničných vecí a vonkajších ekonomických vzťahov Péter Szijjártó po schôdzke s gréckym rezortným partnerom Nikosom Kotziasom.

30.10.2015 17:22, aktualizované: 17:38
debata (7)

Podľa agentúry MTI Szijjártó zdôraznil, že cez Grécko momentálne voľne prechádzajú migranti. Podľa jeho slov ide o vážnu bezpečnostnú výzvu pre Európsku úniu i pre Maďarsko, pretože nikto nevie akí migranti a v akom množstve prichádzajú cez grécke ostrovy do európskeho vnútrozemia.

Ministri sa zhodli v tom, že migrácia stavia Európu pred komplikovanú výzvu, ktorá si vyžaduje zložité riešenie. Podľa nich je v prvom rade potrebné riešiť príčiny migrácie – treba dosiahnuť mier v Sýrii a stabilné politické prostredie v Líbyi.

EÚ musí tiež pomôcť obyvateľom utečeneckých táborov v Jordánsku, Libanone, Turecku a irackom Kurdistane. Szijjártó okrem toho vyzval západných politikov, aby sa zdržali vyhlásení, ktoré môžu migranti chápať ako pozvánku.

Maďarský minister vyjadril názor, že Európa sa musí najskôr snažiť ochrániť grécke hranice. Grécko však nechce prijať na svoje územie spoločné medzinárodné sily. „Krajiny Vyšehradskej štvorky preukázali, že je možné spolupracovať pri ochrane hraníc aj pri zachovaní národnej suverenity,“ zdôraznil Szijjártó.

Minister vnútra prijal 50 príslušníkov českej polície

Krajiny Vyšehradskej štvorky (V4) ukázali príklad v riešení problému ilegálneho prisťahovalectva. Vyhlásil to v piatok maďarský minister vnútra Sándor Pintér, ktorý v Budapešti privítal 50 príslušníkov polície Českej republiky.

Tí majú pomôcť s ochranou schengenskej hranice. „Jednotlivé krajiny len ťažko zvládnu ťarchu ilegálneho prisťahovalectva, preto je potrebná spolupráca,“ povedal Pintér podľa agentúry MTI. Súčasne oznámil, že od začiatku roka ilegálne prekročilo maďarské hranice vyše 390 000 ľudí zo 101 krajín.

Podľa ministrových slov ide o sťahovanie národov, pričom davy ľudí neberú do úvahy európske hranice, ani schengenské pravidlá a svoj cieľ chcú dosiahnuť ignorovaním európskych právnych noriem. Podľa Pintéra sa v mase migrantov miešajú vojnoví utečenci, mladí ľudia túžiaci po lepšom živote a dobrodružstve s osobami odkázanými na ochranu.

Maďarský minister vyzdvihol zhodu vedúcich politikov krajín V4 na nutnosti dodržiavania európskych noriem a schengenských pravidiel. Podotkol, že o pomoc pri ochrane hraníc požiadalo minulý týždeň už aj Slovinsko, pričom Slovensko sa tam už rozhodlo vyslať svojich policajtov. Maďarsko zase pošle vyše 50 príslušníkov polície na ochranu vonkajších hraníc Schengenu.

Český policajný kontingent by mal v Maďarsku zostať do polovice decembra. Českí policajti sa budú spolupodieľať na ochrane maďarsko-srbskej štátnej hranice, kde by mali spolupracovať aj s kolegami zo Slovenska; tí by im mohli byť nápomocní vzhľadom na ich jazykové predpoklady – ovládanie maďarčiny. Česi sa však dohovoria po anglicky alebo nemecky.

7 debata chyba
Viac na túto tému: #Maďarsko #Česko #polícia #minister vnútra #utečenci #migračná kríza
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy