
„Chceme, aby Británia zostala v reformovanej Európskej únii. Musí to byť Európska únia, ktorá bude lepšie fungovať pre všetkých občanov Európy a tiež pre Britániu. Bude to musieť byť Európa, v ktorej nebudeme súčasťou stále integrovanejšej únie, akú vy si prajete,“ povedal Osborne predstaviteľom nemeckej politiky a priemyslu.
Podľa neho je v britskom záujme, aby krajiny, ktoré majú záujem o hlbšiu integráciu, boli úspešné. Zároveň je treba brať ohľad na to, že Británia má odlišný prístup k prepájaniu kontinentu, ktorý vychádza z jej národných tradícií.
Za jeden z kľúčových bodov pre reformu EÚ označil Osborne obmedzenia európskej regulácie, ktorá podľa neho spôsobuje stratu európskej konkurencieschopnosti v globálnej ekonomike a vedie k rastu nezamestnanosti.
„Americké firmy môžu získať licenciu a uviesť svoje produkty na trh počas dní. V Európe to trvá týždne, niekedy aj mesiace,“ povedal britský minister. Ocenil, že terajšia Európska komisia obmedzila množstvo nových regulácií, podľa neho je potrebné znížiť aj byrokraciu vyhlášok vydaných v minulosti.
Osborne tiež vyzval k liberalizácii európskych pravidiel v oblasti finančných služieb. „Niektoré z pravidiel, ktoré si Európa sama stanovila, urobili z tohto kontinentu menej konkurencieschopné miesto pre podnikanie vo finančníctve. A nie je v záujme Británie, ktorá je najväčším svetovým finančným centrom, aby sa finančné centrá presúvali mimo Európy,“ uviedol.
Podľa britského ministra treba tiež napraviť nerovnoprávnosť medzi krajinami eurozóny a štáty s vlastnou menou. „Neusilujeme sa o právo veta nad rozhodnutiami eurozóny. Musí však platiť, že keď sa eurozóna rozhodne viac integrovať, nepoškodí to záujmy krajín stojacich mimo eurozóny,“ povedal Osborne. „Nikdy nesmie dôjsť k tomu, aby daňoví poplatníci krajín, ktoré nemajú euro, museli znášať náklady na podporu krajín v eurozóne,“ uviedol.
Osborne tiež vyzval k rýchlejšiemu postupu pri schvaľovaní zmlúv o voľnom obchode so Spojenými štátmi, s Japonskom a Čínou. Podľa neho je tiež potrebné prijať nové pravidlá pre voľný pohyb osôb v EÚ, aby sa z terajšieho systému nestala „sloboda vybrať si najštedrejšie sociálne dávky“.