Chorvátske voľby budú vyrovnané. Podľa prieskumov nikto nezíska väčšinu

Parlamentné voľby v Chorvátsku, ktoré sa budú konať v nedeľu, budú medzi dvoma hlavnými stranami zrejme vyrovnané. Posledný celoštátny prieskum dáva nádej na víťazstvo volebnej koalícii Chorvátsko rastie vedenej vládnucou Sociálnodemokratickou stranou (SDP) pred opozičnou vlasteneckou koalíciou, na čele ktorej stojí Chorvátske demokratické spoločenstvo (HDZ).

06.11.2015 10:02
debata

Každopádne politológovia sú presvedčení, že ani jedna strana v jednokomorovom Sabore nezíska nadpolovičnú väčšinu kresiel. Skutočnosťou je, že sociálni demokrati premiéra Zorana Milanoviča už dlhší čas strácali podporu verejnosti, čo potvrdili januárové prezidentské voľby. Zvíťazila v nich Kolinda Grabarová Kitarovičová kandidujúca za HDZ nad vtedajším favorizovaným prezidentom Ivom Josipovičom, ktorého podporovala SDP.

Sociálni demokrati sú presvedčení, že si zaslúžia ďalší štvorročný mandát. Milanovičov kabinet si totiž môže pripísať k dobru zastavenie šesťročnej ekonomickej recesie a návrat k rastu. Odhaduje sa, že tento rok by HDP malo vzrásť o 1,2 percenta a v budúcom roku o 1,5 percenta.

Na druhej strane vláda SDP nezačala s dlho sľubovanými potrebnými ekonomickými reformami, najmä v neefektívnom štátnom sektore. Je však potrebné pripomenúť, že týmto reformám sa vyhýbala aj HDZ, keď bola predtým pri moci.

Otázkou je, nakoľko svojím stranám pomáhajú ich vodcovia. Predsedu HDZ, 56-ročného Tomislava Karamanka, médiá i verejnosť vnímajú ako nie príliš charizmatického politika. Naproti tomu jeho sociálnodemokra­tický protivník, niekdajší amatérsky boxer Milanović, ktorému má 49 rokov, má charizmy na rozdávanie. Jeho problémom je niekedy arogantné vystupovanie. A to nielen voči politickým sokom doma – vrátil napríklad napätie do vzťahov s Belehradom a Budapešťou, ktorým vyčítal, že presmerovali prúd migrantov na Chorvátsko.

Posledné októbrové prieskumy ukazovali, že Chorvátske demokratické spoločenstvo by s vlasteneckou koalíciou mohlo získať okolo 33 percent hlasov a Chorvátsko rastie Sociálnodemokra­tickej strany o jeden dva percentuálne body menej. To by pre koalíciu HDZ znamenalo približne 65 kresiel a pre zoskupenie SDP asi o päť menej.

Úplne posledný prieskum realizovaný spoločnosťou Ipsos vo všetkých desiatich volebných obvodoch Chorvátska naznačuje mierny posun v prospech sociálnych demokratov. Výsledky zverejnené vo štvrtok predvídajú, že Chorvátsko rastie obsadí 60 kresiel, zatiaľ čo Vlastenecká koalícia 57. Zoskupenie Most na treťom mieste by malo získať 12 poslaneckých miest. Zvyšné mandáty by si po troch či dvoch rozobrali ďalšie štyri politické formácie.

Ani SDP ani HDZ tak v zákonodarnom zbore podľa všetkého nezískajú absolútnu väčšinu. Na zostavenie jednofarebnej vlády je totiž potrebné mať 76 poslancov. Analytici sú toho názoru, že kľúčovú úlohu v koaličných rokovaniach zohrá liberálne zameraný Most, ktorý združuje nezávislých kandidátov a vznikol pred tromi rokmi. Profiluje sa ako alternatíva k obom najsilnejším stranám v krajine. Chce sa zasadzovať o reformu štátneho sektora a o vytvorenie priaznivejšieho podnikateľského prostredia.

Otázkou však je, či sa Most bude chcieť s HDZ alebo s SDP spojiť. Jeho šéf Bože Petrov je totiž presvedčený, že ani jedna z týchto strán na realizáciu reforiem nepristúpi, „pretože to mohli urobiť samy už v uplynulých 25 rokoch“.

Nie je však isté ani to, že o koalíciu s jednou z týchto stranou bude stáť niektorá iná menšia formácia, ktorá sa prípadne do parlamentu dostane. Preto sa teraz špekuluje o možnosti takzvanej veľkej koalície po vzore Nemecka.

Názory politológov i verejnosti na to, či je niečo také vôbec možné, sa rozchádzajú. Niektorí to úplne vylučujú, iní pripúšťajú, že sa politici HDZ a SDP môžu dohodnúť, pretože menšinová vláda s obyčajnou príležitostnou podporou niektorých poslancov iných strán by bola príliš slabá.

debata chyba
Viac na túto tému: #Chorvátsko #parlamentné voľby