Rusko opakovane vyhlasuje, že je pripravené pomôcť Sýrii s politickým riešením krízy v krajine, ako aj spolupracovať s ostatnými svetovými veľmocami, ktoré si želajú mierové rozuzlenie zdĺhavého sýrskeho konfliktu.
Ako nedávno uviedol ruský prezident Vladimir Putin, pozitívny vývoj na sýrskom bojisku bude základom pre dlhodobé politické riešenie s účasťou všetkých politických síl a etnických a náboženských skupín.
Veľký záujem o urovnanie krízy v Sýrii má aj Turecko, ktoré musí zvládať nápor sýrskych utečencov prichádzajúcich na svoje územie. Súčasne má však veľké obavy z vyzbrojovania kurdských milícií v Sýrii západnými štátmi i Ruskom, pretože sa obáva, že tieto zbrane by mohli skončiť aj v rukách v Turecku zakázanej Strany kurdských pracujúcich. Tá vo štvrtok vypovedala jednostranné prímerie, ktoré vyhlásila 10. októbra.
Turecko v lete avizovalo aktívnejší boj proti islamistom. Tí ovládli sýrske územie pozdĺž hraníc s Tureckom. Komandá islamistov podnikli v poslednom čase v Turecku viacero útokov, najväčší z nich sa odohral pred necelým mesiacom v Ankare tesne pred začiatkom zhromaždenia prokurdských a občianskych aktivistov.
O život prišlo viac ako 100 ľudí. Okrem toho turecké úrady tento týždeň oznámili, že zadržali deväť osôb podozrivých z prípravy samovražedného bombového útoku v Istanbule.