Putinovho exporadcu našli mŕtveho v americkom hoteli

V americkom hoteli našli mŕtveho Michaila Lesina, bývalého poradcu ruského prezidenta Vladimira Putina. Informovala o tom v sobotu britská spravodajská stanica BBC s odvolaním sa na ruské štátne médiá.

07.11.2015 09:29
Michail Lesin Foto: ,
Michail Lesin na snímke z roku 2002.
debata (61)

Päťdesiatsedemročný bývalý minister a šéf mocnej spoločnosti Gazprom-media zomrel vo štvrtok. Podľa svojej rodiny mal srdcový záchvat. Polícia úmrtie vyšetruje.

Ako uviedol americký denník The Washington Post, Lesinovo telo našli v izbe v hoteli v štvrti Dupont Circle vo Washingtone. Žiadne bližšie podrobnosti o príčine úmrtia polícia neoznámila.

Vlani vyzval americký senátor Roger Wicker k vyšetrovaniu Lesina v súvislosti s tým, že jeho majetok je údajne podozrivý. V liste americkému ministerstvu spravodlivosti Wicker uviedol, že po tom, čo prestal byť štátnym úradníkom, Lesin kúpil pre rodinu nehnuteľnosť v Los Angeles za 28 miliónov dolárov. Senátor sa pritom pýtal, ako mohol na takúto kúpu zohnať peniaze, a vyjadril obavy, že je možné, že Lesinovi pomáhali ľudia alebo skupiny z amerického sankčného zoznamu.

Podľa BBC bol Lesin dlhé roky považovaný za „jednu z najvplyvnejších postáv na ruskom mediálnom trhu“. Prezidentovým poradcom bol v rokoch 2004 až 2009, pomáhal vtedy najmä s vytvorením spravodajského kanála Rusia Today. Jeho prácu v piatok večer ocenil aj Putin, keď uviedol, že Lesin „obrovským spôsobom prispel k vybudovaniu moderných ruských médií“. Na pozícii šéfa Gazprom-Media rezignoval Lesin vlani.

61 debata chyba
Viac na túto tému: #Rusko #Vladimir Putin