Briti zverejnili meno možného osnovateľa atentátu na airbus

Agentúra RIA Novosti v pondelok s odvolaním sa na britské ministerstvo zahraničných vecí informovala, že Londýn odovzdal Moskve i ďalším partnerom svoje závery týkajúce sa veľkej pravdepodobnosti, že na palube lietadla ruskej spoločnosti Kogalymavia sa 31. októbra krátko po štarte z egyptského letoviska Šarm aš-Šajch odohral teroristický útok. Pri havárii lietadla zahynulo všetkých 224 ľudí na palube.

09.11.2015 12:01
egypt, ruské lietadlo, trosky, airbus, Foto: ,
Trosky zrúteného ruského airbusu.
debata (172)

Hovorca britského rezortu diplomacie podľa RIA spresnil, že Británia dospela k uvedenému predpokladu na základe analýzy informácií svojej rozviedky. „Časť informácií je (aj pre partnerov z iných krajín) tajná, ale poskytli sme všetko, čo sme mohli,“ spresnil zdroj.

Ruské zdroje ďalej citovali z nedeľňajšieho vydania nedeľníka Sunday Times, ktorý s odvolaním sa na vládne zdroje napísal, že Londýn má informácie o tom, že do zosnovania útoku na palube ruského lietadla by mohol byť zapletený vodca bunky extrémistickej organizácie islamský štát na Sinajskom polostrove abú Usáma Masrí.

„Bolo odhalené meno podozrivého. Vedenie rozviedky sa domnieva, že lietadlo, na ktorého palube bolo 224 ľudí, sa zrútilo v dôsledku výbuchu bomby zostrojenej silami bunky IS na Sinajskom polostrove. Vodca tejto skupiny, abú Usáma Masrí, egyptský duchovný, uzavrel dohodu o tom s IS vlani v Sýrii,“ píše sa v nedeľňajšom článku.

Nedeľník dodal, že nemenovaní predstavitelia britskej vlády počas víkendu potvrdili, že Masrí je v centre pozornosti vyšetrovateľov. Británia by podľa nich mohla Egyptu i Rusku pomôcť v dolapení či likvidácii týchto teroristov. Sunday Times napísali, že v takom prípade by si to vyžiadalo vyslať do Egypta britské zásahové komandá SAS.

Podľa medializovaných správ sa k zodpovednosti za haváriu ruského lietadla prostredníctvom internetu minulú stredu prihlásil muž známy ako Masrí. V ten deň súčasne britský premiér David Cameron nariadil prerušiť letecké spojenie medzi Britániou a Egyptom a evakuovať zo Šarm aš-Šajchu všetkých britských turistov.

Agentúra RIA Novosti oznámila, že prvé informácie o stopách výbušniny na úlomkoch havarovaného lietadla – ak na jeho palube skutočne došlo k výbuchu – by ruskí experti mali mať už v dohľadnom čase.

Vzorky odobraté z trosiek lietadla sú už v Moskve a sú predmetom analýz. Presnejšie závery by vedci mohli zverejniť asi po dvoch týždňoch, uviedol podľa RIA ruský minister pre mimoriadne situácie Vladimir Pučkov.

Nemenovaní ruskí vedci pritom upozornili, že expertíza úlomkov lietadla prevezených do Moskvy by mala byť veľmi dôsledná a hĺbková, pretože najjednoduchšie a najrýchlejšie varianty vyšetrovania by v súčasnej situácii nemuseli viesť k hodnovernému záveru.

Vyšetrovatelia havárie ruského lietadla v Egypte sú si „na 90 percent istí“, že hluk započutý v poslednej sekunde zvukového záznamu z pilotnej kabíny je výbuch spôsobený bombou. Agentúre Reuters to v nedeľu povedal člen vyšetrovacieho tí­mu.

„Náznaky a analýza hlučného zvuku z čiernej skrinky zatiaľ ukazujú, že to bola bomba,“ uviedol člen egyptského vyšetrovacieho tímu, ktorý si neželal byť menovaný vzhľadom na citlivosť záležitosti. „Sme si na 90 percent istí, že to bola bomba,“ dodal.

Militanti z extrémistickej organizácie Islamský štát (IS) bojujúci proti bezpečnostným silám na severe egyptského Sinajského polostrova oznámili, že haváriu Airbusu A321, ktorý sa pred vyše týždňom po 23 minútach od štartu v letovisku Šarm aš-Šajch zrútil na sinajskú púšť, spôsobili oni.

V lietadle sa viezli prevažne ruskí dovolenkári vracajúci sa do Petrohradu; zahynulo všetkých 224 ľudí na palube.

Na mieste pádu ruského airbusu pracujú experti zo štyroch krajín

Na mieste pádu ruského lietadla v Sinajskej púšti v Egypte pracujú momentálne experti zo štyroch štátov – Ruska, Nemecka, Francúzska a Egypta -, ktorí tam skúmajú veľké úlomky havarovaného airbusu a zhromažďujú vzorky na expertízy. Informovala o tom v pondelok agentúra RIA Novosti s odvolaním sa na zdroj ruského ministerstva pre mimoriadne situácie.

Iná skupina ruských expertov na letisku v egyptskom letovisku Šarm aš-Šajch začala robiť bezpečnostný audit. Podľa ruského vicepremiéra Arkadija Dvorkoviča ruské tímy urobia bezpečnostné previerky postupne na všetkých významných letiskách v Egypte.

Audity súvisia s predpokladom, že na palube ruského lietadla A321 počas jeho letu zo Šarm aš-Šajchu do Petrohradu mohla vybuchnúť nálož, ktorá bola prepašovaná spolu s batožinu. Niektoré médiá informovali, že kontrola batožiny i cestujúcich na letisku v Šarm aš-Šajchu býva obvykle pomerne benevolentná.

Medvedev nevylúčil, že príčinou zrútenia lietadla bol terorizmus

Ruský premiér Dmitrij Medvedev ako prvý vysoký predstaviteľ Ruska pripustil, že príčinou nehody ruského dopravného lietadla nad Sinajským polostrovom, ktorú pred viac ako týždňom neprežil nikto z 224 ľudí na palube, bol teroristický útok.

Príčina katastrofy nie je oficiálne známa, vyšetrovanie ešte neskončilo. K objasneniu nehody môžu pomôcť aj bližšie nešpecifikované záznamy, ktoré Británia odovzdala Moskve.

„Pravdepodobnosť teroristického útoku je samozrejme medzi príčinami, ktoré to mohli spôsobiť,“ povedal Medvedev v rozhovore s listom Rossijskaja gazeta, ktorý je oficiálnym orgánom ruskej vlády. Premiér dodal, že práve kvôli možnému teroristickému útoku sa Rusko odhodlalo zastaviť lety do Egypta.

Medvedev tiež upozornil, že nie je možné v blízkej budúcnosti očakávať obnovenie turistických letov do Egypta. „Zaistenie bezpečnej dovolenke v Egypte nejaký čas potrvá,“ povedal. „Nepodliehajme predstave, že sa tak stane v krátkom čase,“ dodal.

172 debata chyba
Viac na túto tému: #Veľká Británia #Rusko #pád lietadla