USA: Voľbami sa cesta k demokracii v Barme nekončí

Biely dom zagratuloval v pondelok Barme k historickým voľbám, zdôraznil, že na ceste k demokracii v ázijskej krajine je ešte potrebné vyvinúť ďalšie úsilie. Hovorca Bieleho domu Josh Earnest povedal, že nedeľňajšie hlasovanie bolo "zmysluplnými voľbami" a "dôležitým krokom v procese demokratickej reformy" v Barme.

10.11.2015 07:40
debata (9)

Povzbudzujúce sú podľa neho tiež známky širokej účasti žien, mladých ľudí a etnických menšín na prvých slobodných voľbách v Barme po 25 rokoch.

Vo vyhlásení pred novinármi však Earnest poukázal na „štrukturálne a systémové nedostatky“ v mjanmarskom volebnom systéme, konkrétne spomenul zákony zjavne zamerané priamo na to, aby sa opozičná vodkyňa Aun Schan Su Ťij nestala prezidentkou.

„Sú tam určité nedokonalosti, mierne povedané. Tiež nemožno poprieť dosť dramatické zmeny, aké sme zaznamenali v Barme,“ dodal.

Hlavný americký diplomat pre východnú Áziu, tajomník ministerstva zahraničných vecí Daniel Russel predtým povedal, že mjanmarské voľby podľa všetkého prebehli hladko, a označil ich za „riadny krok vpred“ pre demokraciu v tejto krajine.

Russel podčiarkol, že medzinárodné spoločenstvo bude od armády, ktorá v Barme dlho vládla, požadovať splnenie prísľubu rešpektovania výsledkov volieb. Dodal, že najbližšie týždne budú citlivé a dôležité, pričom vyzval mjanmarských politických lídrov, aby vzájomne spolupracovali s cieľom zaistiť poriadok a pokoj počas tvorby novej vlády.

Volebná komisia zverejnila dosiaľ len menšiu časť oficiálnych výsledkov. Su Ťijovej hlavná opozičná strana Národná liga za demokraciu (NLD) však vyhlásila, že získala takmer každé kreslo v parlamente za štyri zväzové štáty, v ktorých sú výsledky známe. Očakáva sa, že jej víťazné ťaženie bude pokračovať aj vo zvyšných desiatich štátoch, píše AP.

Doteraz vládnuca Strana zväzovej súdržnosti a rozvoja (USDP) v pondelok priznala prehru. Jej predseda Tchei U pre agentúru Reuters uviedol, že strana akceptuje výsledky.

9 debata chyba
Viac na túto tému: #voľby #USA #Barma #Mjanmarsko